Deyimler ve Atasözleri

Doğrucu Davut Ne Demek? Doğrucu Davut Kimdir?

Doğrucu Davut ne demek, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime ve söz öbeklerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca ”Doğrucu Davut” deyiminden söz edeceğiz.

Doğrucu Davut Ne Demek?

Her durum ve koşulda doğruları söyleyen, bildiği bu hakikatten şaşmayan ancak bu karakteri nedeniyle de sık sık başı ağrıyan kişileri tanımlamak için ”Doğrucu Davut” ifadesi kullanılır. Buna göre halk arasında doğru sözlülüğü ile bilinen, yalan yanlış söz söylemekten sakınan, çıkarına olmamasına rağmen doğru bildikleribi söylemekten çekinmeyen kimselere ”doğrucu Davut” adı verilir. Bu kişiler, sözleri sayesinde toplumda bu konuma erişmişlerdir. Dürüst, namuslu, ahlaklı kimseler olmasına rağmen bu özellikleri nedeniyle çoğu zaman durumlar aleyhlerine işler. Bazılarının işlerini bozduğu, olayların üzerini kapatmadığı, göz yummadığı için madden ve manen baskı içindedirler. Ancak Doğrucu Davut’lar buna rağmen bildiklerinden şaşmazlar.

Cümle İçi Kullanımı

Yapacak bir şeyim yoktu. Yüzümün sert hatları, belki doğrucu Davut kişiliğimi yansıtıyordu. Ne var ki, kırılgan, içe dönük, yapayalnız kişiliğimden hiçbir iz, hiçbir çizgi taşımıyordu.

Giden Bir Kedinin Ardından, Ferit Edgü

kaynak:

  • 1000kitap.com, gonderi/160640437, erişim tarihi: 16 Mayıs 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.