Teknoloji

P2W Ne Demek? P2W Olan ve Olmayan Oyunlar Nedir?

P2W ne demek, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda bazı teknolojik kavramlardan ve oyunlardan söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca p2w kavramından söz edeceğiz.

P2W Ne Demek?

Pay to win’in kısaltması olan p2w kavramı, daha çok oyunlar için kullanılır. Buna göre bazı bilgisayar ve telefon oyunlarında kazanmak ya da başarı yakalamak için para ödemek gerekir. Hatta öyledir ki bu oyunlarda başarı kazanmak için gerçekten de para ödemek zorundasınızdır.

Bugün birçok oyunda p2w oldukça yaygın durumda. Oyunda sizin zekanızla ya da becerinizle yapabileceğiniz şeylerin sayısı oldukça kısıtlıdır. Zira ek donanımlar, eklentiler, sizi rakiplerinizden üstün kılacak nitelikler gibi birçok özellikler, parayla oyunculara sunulur. Bu sayede oyuna para ödeyen kullanıcılar, rakiplerinden üstün hale gelirler. Yine buna paralel olarak oyunlar, sistemlerini de buna endekslemiş durumdadırlar. Rekabeti mümkün kılmak adına oyun geliştiricileri, her oyuncunun en azından ücretli paketlerden birini almaya zorlamaktadır. Reklamlardan ya da veri kullanımından elde edilen gelirlerden ziyade ki bu gelirler de hatırı sayıda yüksektir, oyun geliştiricilerinin asıl hedefi ücretli eklentilerinin satılmasıdır. Bu da giderek oyun sektörünün cazibesini düşürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.