Doğu ve Orta Karadeniz’in Laz Olduğu İddiası

Doğu ve Orta Karadeniz’in Laz Olduğu İddiası

Türkiye’nin neresine giderseniz gidin, Karadenizlilere “Laz” derler. Aslında Lazlarla hiçbir alâkası yoktur. Lazlar’ın toplam nüfusu 1.000.000 ile 1.500.000 civarındadır bu da Karadeniz’in Laz olduğu iddiasını çürütür. Yerleşim yerleri genellikle Rize ile Artvin arasında kalır.

“Roma/Bizans Yazarlarının eserlerinde Lazlardan, Laz adıyla etnik bir topluluk olarak ilk kez bahseden 1.yy tarihçisi Plinius olmuştur. Trabzon ile Doğu Karadeniz Kırım kıyılarını 131 yılında dolaşan Arrianus; ünlü coğrafyasını 150 yılında yazan Ptolemeus; Bizans elçilik heyetine katılarak 448 yılında Atilla’nın Sarayına varmış olan Priskos; 532 yılında Belisarius’un seferine katılarak Lazlar ülkesini gören Prokopius; 552-558 yılları olaylarını yazan Agathias; 558-582 yılları olaylarını yazan Menandros ve Theophanes gibi bir çok yazar Lazlardan, Lazların komşuları ve Roma/Bizans ve Pers devletleriyle olan ilişkilerden ayrıntıyla bahseder.”

İlginizi Çekebilir:  Ülke Olarak Çayı Çok Seviyoruz-Araştırma

Lazca lehçesini bilenlerin sayısı da 20 bini geçmez.
Bilinenin aksine Karadeniz’in büyük çoğunluğu Orta Asya ve Kafkas kökenlidir. Bunlardan en çok Çepni boyundan insanımız yaşamakta. Çepni nüfusunun büyük çoğunluğu Giresun ve Trabzon’dadır. Rize ve Trabzonlular’a baktığınız zaman genellikle sarı saçlı ve renkli gözlü olurlar. Bu da Çepni boyunun özelliklerinden ve coğrafi konumdan kaynaklanmaktadır. Sürmene ve Araklı’da da çekik gözlü oldukça fazla insanımız vardır. Fiziksel özelliklere fazla girmeyeceğim…

İlginizi Çekebilir:  Orta Asya Kültürleri Nelerdir?

Şimdi gelelim “Celdum, ciddum” meselesine. Geldim, gittim anlamında kullanılan bu kelimeleri Lazlarla başdaştıramayız. Çünkü Laz Lehçesinde “geldim” kelimesi çok farklıdır.

Lazlar geçmişte Rusya’nın içlerinde devlet kurduğu iddia edilir, zamanla da savaşlarla, sürgünlerle Gürcistan üzerinden Türkiye’nin Kuzey Doğusuna yerleşmişler. Lazlarla Türkiye’nin hiçbir problemi de yoktur ve Bayrağımıza son derece sahip çıkmaktadırlar. Aramıza nifak sokmak isteyenler olabilir, onlara da Lazlar gereken cevabı veriyor.

Çepni Boyu olan Doğu Karadeniz’e Laz demek yıllardan beri süre gelen bir sorundur. Kemençe çalana, horon tepene Laz deniyor, Onlar da kemençe çalar, horon oynar fakat kemençe ve horonun Orta Asya kökenli olduğu gerçeğini değiştirmez.

İlginizi Çekebilir:  Dr. Paul Joseph Goebbels: Hitler'in Propaganda Bakanı

Bazen saçma sapan ayrımcı, aşağılayıcı kelimeler söyleniyor. Mesala: “Lazların kafası 12’den sonra çalışıyor, hamsi vs.” gibi. Bunu söyleyen kişiler aslında kendi küçüklüğünü ortaya koymuş oluyor, hiçbir şekilde cevap vermeyip, bu yazıyı okutmanızı öneririm.

Bir de Temel ve Dursun adlarını Lazlara maal ederler, bu da yanlış bilgidir. Lazlar arasında bu adlar yaygın değildir.

Lazlara en yakın halk Gürcülerdir. Konuşma tarzları ve benzer kelimeler bunun kanıtıdır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara