Doktor Yazıları Neden Bu Kadar Kötü?

Geçenlerde tıp fakültesinde okuyan bir arkadaşımla sohbet ederken henüz doktor olmamış, öğrencilik aşamasında olmuş olmasına rağmen şimdiden herkesin ona doktor gibi bir ağrısını, sızısını anlatıp yakındıklarını anlatıyordu. Benim merak ettiğim konu ise biraz farklıydı klasik sorulan soruların aksine; ‘Doktorların yazısı neden bu kadar karmaşık’ diye sordum. Bilmem, hızlı yazdığımızdandır belki diye geçiştirdi. Bunun sebebini doktorlar kendileri dahi net olarak söylemeseler bile bu konu hakkında bir kaç fikir var.

Hastalar Okuyamasın Diye

Çerez yer gibi ilaç içen canım ülkemde hastalar doktorun yazdığı ilacı reçete üstünden kendi okuyamasın diye doktorların bu şekilde yazdığı söylenir. Oldukça mantıksız geliyor şöyleki; Eğer doktorlar bu yazı şeklini bir mecburiyetten yazıyorsa tüm doktorların istisnasız bu şekilde yazması gerekir. Bunu çok nadir görebilsek de bazı doktorların inci gibi yazdığına en azından ben şahit olabildim. Bunun için tıp fakültelerinde doktor yazısı diye bir dersin olması gerekir ki böyle birşey olmadığını hepimiz biliyoruz. Ayrıca hasta neden reçetedeki ilacı okuyamasın ki? Zaten o ilacı doktor ona uygun görmüş eczaneye gittiğinde eczaneden alabilecek ve ismini net bir şekilde öğrenebilecek.

İlginizi Çekebilir:  Kansızlık Nasıl Anlaşılır?

Hızlı Yazmaktan Yazıları Bozulmuş

Arkadaşımın beni geçiştirmek için verdiği cevap bu soruya bir yanıt olabilirmi? En makul olanı bu gibi geliyor. Tıp fakültesinde o kadar ağır ve yoğun işlenen derslerde artık latince karmaşık kelimeleri hızlı hızlı yazmaktan herşey birbirine karışmış ve böyle gidiyor olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Solgar D Vitamini Ne Zaman İçilir?

Doktorlar İlaç İsimlerini Bilmiyor

Buna ben ihtimal dahi vermesem bile eklemek istedim. Araştırmalarımda birkaç kişi bunu iddaa ediyor. Doktorlar ilaçların isim yazılışlarını düzgün bir şekilde bilemedikleri için ismin ilk harflerini yazdıktan sonra birşeyler karalıyolar.

Peki bu yazı stilini eczaneler nasıl anlayabiliyor? Doktor birsürü ilaç vermiş dışarı çıktığımızda kağıt elimizde hepimiz mutlaka anlayacağımızı bilsek bile bir anlam vermeye çalıştık. En kolay asprin ilacını dahi okuyamamışızdır. Eczaneye gideriz eczacı reçeteyi eline alır. Bu işin ustası benim edasıyla raflardan sizle alakalı tüm ilaçları verirken elinde kalmayan ilaçların yerine eşdeğerini vermeyi bile teklif eder. Bu aslında soruların en basiti çünkü doktorların yazdıkları ilaçları kalfalık döneminden beri yazıyorlar mesela Ahmet ismini ne kadar karmaşık yazsanız bile Ahmet ismindeki birisi kendi ismini farkedebilir bunu öyle düşünüyorum.

İlginizi Çekebilir:  Coresatin Pişiğe İyi Gelir mi?

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi