Gereksiz WhatsApp Grupları

Kurulduğu günden beri hayatımızın vazgeçilmezi olmuş bir WhatsApp gerçeği var önümüzde. Çoğu uygulamayı silebiliriz cep telefonlarımızdan ama WhatsApp’ı bir düşünürüz. Az alan kaplar, çok işe yarar. Klasik mesajlaşma sistemine tamamen yeni bir yorum getiren bu uygulama sayesinde hem görüntülü konuşabiliyoruz hem resim ve video paylaşabiliyoruz hem de dünyanın neresinde olursa olsun herhangi biriyle anlık iletişime geçebiliyoruz.

Üstelik WhatsApp tanımadığımız numarayı rehbere kaydetip resimlerine bakarak kim olduğunu anlamamıza olanak sağladı. Kısacası WhatsApp hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi.

Fakat öyle bir oluşum var ki WhatsApp’ta çoğumuzun bu konuda pek bir rahatsız olmasına sebep olur: WhatsApp grupları. Öncelikle büyük bir heyecanla açılır, bunlara halı saha grupları, sınıf grupları, iş grupları, eski dostlar grupları, ev arkadaşları grupları örnek olarak gösterilebilir. Örnek olarak gösteremediğimiz binlerce farklı konuya sahip WhatsApp grupları vardır.

Bazen kişiye atılacak olan mesajlar “canımlı, cicimli” gönderiler hata sonucu gruplara düşer. Atan kişi maskara olur. Gruptan çıkma mevzusu bazı gruplar için bir olağanüstü haldir, kabul edilemezler.

Bir süre sonra bu gruplar öyle hal alır ki terkedilmiş, harap olmuş beldelere döner. Kimse geçmez bu gruptan arada bazıları “Bu grup ölmüş abi” deyip son sözü söyler ve gruptan müthiş bir ayrılış gerçekleşir. Aslında bu gruplarda gördüğümlerimizin şu ayrıldı, bu ayrıldı bildirimleridir.

Bazen bu grupların ne için açıldığı unutulup başka başka konulara mahal olduğu da olur. Örneğin sınıf grubu açılmıştır fakat birgün bir bakarsınız grupta at yarışı, forvet kapışması, takım muhabbetleri almış başını yürümüş olur. Yine aradan bazı delikanlı abilerimiz ablalarımız çıkar “Beyler, bayanlar burası öyle konuları konuşmak için açılmadı” diyerek adeta bir nota verir ve konu kapanır. Sonra bir daha.

Bazen iki kişinin gayet saçma bir şekilde gruptan konuşmalarına sahne olur WhatsApp gruplarımız. Gerçek manada gruptan konuşmakla amaçları ne olabilir diye sorgulayabilirsiniz. Her grupta minimum bir adet bulunan bir cengaver çıkar ve “Beyler muhabbetinize özelden devam edin” diyerek grupta soğuk bir rüzgarın esmesine sebep olur, muhabbet daha fazla uzayamaz.

Bazen ben bu grupları amacından sapmış IV. Haçlı Seferleri gibi görüyorum. Haçlılar nasıl amacından saparak İstanbul’u yağmaladılarsa bazı WhatsApp grupları da teşbihen aynı işlevdelerdir.

İlk açıldığından beri çizgisinden hiç sapmayan WhatsApp gruplarının var olması ve bu grupların sayısının artması dileğiyle…

Hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle