Dolar 5 TL Olur mu?

Seçimden sonraki günlerde 4.55 civarında seyreden dolar, kabinenin açıklanmasıyla yeniden tırmanışa geçti ve 23 Mayıs’a ait olan 4.92 rekorunu da egale etmiş oldu. Dolardaki yükseliş hızla artıyor. Önlemez yükselişin sonunda dolar 5’i görür mü? 

Doların 5 TL seviyesine çıkmaması için görünürde herhangi bir neden yok. Üstelik FED, henüz faiz oranlarını belirlemedi. 2018’in son çeyreğinde iki kez faiz artırımında bulunması beklenen FED’in kararları, Borsayı oldukça derinden etkileyecek gibi görünüyor.

Öte yandan Başkan Recep Tayyip Erdoğan ise konuyla ilgili olarak “dolar düşecek göreceksiniz” açıklamasında bulundu. Erdoğan, buna benzer bir söylemi ise doların 2.67 seviyesinde olduğu bir dönemde “dolar alan yaya kalır” diyerek yapmıştı. 

2018’in Mart ayında dolar 4 TL seviyesinin üzerine çıkmış ve rekor kırmıştı. O tarihten bugüne kadar olan 4 ay içinde dolar neredeyse 1 Lira değer kazandı. Önümüzdeki günlerde henüz yeni açıklanan kabinenin bu krizde nasıl rol oynanacağı merak konusu. 

Piyasa aktörleri, Türkiye’de doların azalmasından ziyadede inişli çıkışlı fakat sert kırılımlı bir yükseliş içinde olacağı görüşünde. Dolar daha ne kadar artış gösterebilir bunu da önümüzdeki günlerde daha net olarak göreceğiz. 

Öte yandan Borsa İstanbul’da da yüzde beşlik (%5) bir düşüş yaşanıyor. Piyasaların alarm verdiği bu zor süreçte yatırımcıların kararı ne yönde olacak? 

Faiz artırımı ile birlikte bir nebze ateşi dindirilmeye çalışılan dolar, bu gidişle 5’i rahatlıkla aşacaktır. 4 ay öncesinde 4 TL’yi görenler birkaç gün sonra da 5 TL’yi her an görebilir. 

Ayrıca psikolojik bir üst sınır olan 5 TL de geçilince doların hızlı yükselişi iyice ivme kazanacak. Erol Mütetcimler’in de ifade ettiği gibi dolar 7.5 TL’yi görebilir. 

Bu zor süreçte dümeni eline alacak her yetkilinin 1000 düşünüp 1 yapması gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde Doran Acemoğlu’nun yeni ekonomi bakanı olacağı yönünde iddialar ortaya atılmıştı. Şu anda içinde bulunduğumuz ekonomiden tek kurtuluş reçetesi bağımsız bir para politikasıdır. 

İlginizi Çekebilir:  Komşularımızda Benzinin Litre Fiyatı Ne Kadar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara