Milli Park Kriterleri Nelerdir?

Milli park kriterleri nelerdir? Bir alanın milli park olabilmesi için hangi kriterlere uyması gerekiyor? Bu yazımızda kısaca milli park kriterlerinden söz edeceğiz. 

Milli Park Nedir? 

Bilimsel ve estetik bakımından milli ve uluslararası nadir bulunan doğal ve kültürel kaynak değerlerini koruma, dinleme ve turizm alanlarına sahip alanlara “milli park” adı verilmektedir. Peki sadece bu tanıma uyan yerler milli park olarak değerlendirilir mi? Bu sorunun yanıtını bulmaya çalışacağız:

İlginizi Çekebilir:  Podzol Topraklar Nedir? Özellikleri Nelerdir? Hangi Bölgelerde Görülür?

Milli Park Kriterleri Nelerdir? 

• Tabiat ve kültürel kaynak değerleri ile rekreasyon potansiyeli, milli ve uluslararası düzeyde özellik ve önem taşımalıdır. 

• Kaynak değerleri, gelecek kuşakların miras olarak devralacakları ve sahip olmaktan gurur duyacakları seviyede önem taşımalıdır. 

• Kaynak değerleri tahrip olmamış ya da teknik veya idari müdahalelerle ıslah edilebilir olmalıdır. 

• Saha büyüklüğü, kaynak değerleri kesafeti açısından özel durumlar ve adalar dışında minimum 1000 hektar olmalıdır ve bu alan tamamıyla koruma ağırlıklı bölgelerden meydana gelmelidir. İdari ve turistik açıdan geliştirme alanları bu asgari saha büyüklüğünün dışındadır. 

Dünyadaki ilk milli park uygulaması Amerika Birleşik Devletleri’nde hayata geçirilmiştir. 1864 senesinde dönemin Amerika Birleşik Devletleri başkanı, Yosemite Vadisi’ni “sonsuza kadar başkasına devredilemez kamu park alanı” olarak ilan etmiştir. Milli Park kavramının resmi olarak ilk kez ortaya çıkması ise 1872 senesinde Yellowstone Milli Parkı’nın Amerikan Kongresi tarafından kabul edilmesiyle olmuştur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara