Must ve Have to Arasındaki Fark Nedir?

Must ve have to arasındaki fark nedir? Neye must neye have to kullanılır? İngilizcede en çok merak edilen sorulardan biri de must ve have to kelimelerinin hangi anlamda kullanıldığıdır. Bu yazımızda kısaca must ve have to arasındaki farktan, hangi alanlarda kullanıldığından söz edeceğiz. İşte must ve have to arasındaki fark. 

İki kalıp arasında ciddi bir fark olmasa da biz Türklerin birebir çeviriye takma durumdan dolayı iki kelimenin nerede kullanılacağı büyük bir “sorunsal” haline gelmiştir. Mesela bir İngiliz veya Amerikalıya bu soruyu sorduğumuzda ikisinin arasında bir fark olmadığını söyleyecektir. Ancak iki kelimeyi terminoloji açısından değerlendirecek olursak şöyle bir tablo ortaya çıkıyor. 

Must: Daha çok zorunlu olan şeyleri ifade etmek için kullanılır. Örneğin kanunen veya hukuken yapmak zorunda olduğunuz şeyler için “must” kalıbı kullanılır. Yapılmadığında sorun oluşturabilecek durumlar için kullanılan “must” kelimesi, have to kelimesinin daha sert bir şekildir. 

Must, Türkçede -meli, -malı ekine karşılık gelirken have to kalıbı “yaparsan iyi olur” anlamına gelir. Must, bir zorunluluk ifade ederken have to, gereklilik ifade etmektedir. 

Have to: Yapılması veya uygulanmaya konulması istenen şeyler için de “have to” kelimesi kullanılır. Fakat must kelimesinden ayrılan yanı ise kesinlikle ama kesinlikle yapılması gereken şeyler için değildir. Özetle yapılmadığında kafa ağrıtmayacak hal veya durumlar için “have to” kalıbı kullanılır. 

Özetle bu iki kelime arasındaki fark budur. Bu iki kelime arasındaki fark ise biraz zorakidir. Yani must diyeceğiniz yerde have to; have to diyeceğiniz yerde must dediniz diye kimse size kötü gözle bakmaz, cahil muamelesi yapmaz. Siz kelime bilginizi artırın. 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: