Domates Sebze Mi, Meyve Mi?

Günümüzde en çok yaşanan tartışma ve sorulan sorulardan bir tanesi Domates sebze mi, meyve mi? Sorusu olmaktadır. Domates, temel olarak ele alındığında bir meyve olsa da, bazı durumları nedeniyle özellikle aşçılar ve diyetisyenler tarafından bir sebze olarak ele alınmaktadır. Domates’ in sebze mi, yoksa meyve mi olduğu konusunu anlamak için ilk önce sebzenin ve meyvenin ne olduğunu incelemek gerekmektedir. Meyveler, bu gibi özellikleri bulundurmaktadır.• Meyveler çiçekli bitkiler ile oluşmaktadır.• Meyvelerin büyümesi, çiçek bölümündeki dokuların gelişmesiyle olmaktadır.• Meyveler iç kısımlarında tohum adı verilen, üreme organlarını barındırmaktadır.• Bu tohumlar, yani üreme organları, onları çevreleyen bir etsi duvar ile çevrelenerek, dış tehlikelerden muhafaza edilmektedir. Bu etsi kısım, tüketilmekte olan bölgedir.

Domates, yapılmış olan bu tanımlamalara uymaktadır. Bu nedenle ilginç bilgiler konusunda Domates, meyve sınıfında yer almaktadır ve bir meyvedir. Ancak günümüzde Domates, bir sebze olarak da sıklıkla anılmaktadır. Bu çerçevede ilk sebze nedir ve özellikleri nelerdir? Sorularını incelemek gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Çelik Tencerenin Dibi Neden Tutar?

Sebze Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Sebzeler, özellik bakımından meyvelerden geriye kalan ve tüketilebilmekte olan bölümleri ifade etmektedir. Terim olarak ise herhangi bir açıklaması yer almamaktadır. Buna karşılık halk içerisinde, toprakta yetişmekte olan ve tüketilebilen çoğu besin bir sebze olarak kabul edilmektedir. Domates’in sebze mi, yoksa bir meyve mi olduğu konusunda olan tartışmaların bir kaynağı da budur. Zira Domates, çok uzun yıllar, belki de yüzyıllar boyu bir sebze olarak kabul edilmiştir.

Buna karşılık Domates, meyvelerin bulundurduğu özelliklere uyması bakımından bir meyve olmaktadır. Domates’in sebze olarak kabul edilmesi, sebzelerin yemeklerde kullanılması; meyvelerin ise ya tek başına ya da tatlılarda kullanılmasıdır. Burada Domates, mutfağımızda ana yemeklerde kullanıldığı, ona özel bir çorbasının bulunduğu, meyveler gibi suyu sıkılara içilemediği için, halk tarafından sebze sınıfına sokulmaktadır. Aynı nedenlerden dolayı da bir meyve olduğuna karşı çıkılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Kek Kalıbı Margarinle Yağlanır mı?

Aşçılar da bu görüşlere ek olarak, Domates’in meyveler gibi aroma üretmek için kullanılmaması ve meyveler gibi tatlı olmaması gibi mesleki durumları öne sürmektedir. Bu noktada aromanın altı çizilerek, Domates aşçılar tarafından bir sebze kategorisine sokulmaktadır.

Buna benzer bir mesleki kabul de diyetisyenler tarafından ileri sürülmektedir. Diyetisyenler ise Domates’i besin değerleri konusunda ele almaktadır. Burada meyvelerin şeker ve karbonhidrat bakımından zengin olduğu, diyetisyenler tarafından belirtilmektedir. Ancak Domates, bunun aksine vitamin ve mineral bakımından ön plana çıkmaktadır. Bunlara ek olarak Domates, früktoz da bulundurmamaktadır. Domates ile alâkalı olan bu konuda, fruktoz’un ne olduğu da bilinmelidir.

Fruktoz 

Fruktoz, günlük hayatımızda, ürünlerde sık sık görülmekte olan maddelerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Fruktoz, aynı zamanda meyve şekeri olarak da adlandırılmaktadır. Fruktoz meyvelerde, tahıllarda ve kök sebzelerde yer almaktadır. Fruktoz, bu tüketilebilen ürünlerde varlığını lezzet konusunda fark ettirmektedir. Örnek olarak fruktoz bulunduran bir besin, diğer besinlere göre daha çok şekerli olmaktadır. Patates, havuç ve hemen hemen bütün meyveler yapısında fruktoz bulundurmaktadır. Bu şeker miktarı da, besin tadıldığı zaman alınabilmektedir. 

İlginizi Çekebilir:  Öz Köyüm - Naturel Soğuk Sıkım Zeytinyağı

Fruktoz hakkında en önemli durumlardan biri, Domates’in meyve mi, yoksa sebze mi olduğu konusunda yeri olmasıdır. Burada diyetisyenler, meyvelerin fruktoz bulundurduğunu, ancak Domates içerisinde fruktoz yer almadığını belirterek, bu besini bir sebze sınıfına almaktadır.​

Domates’in meyve mi ya da sebze mi olduğu konusundaki tartışmalr, tüm bu konular üzerinden halâ devam etmektedir. 

Bu makalede kaynak olarak, Zovovo bilgi sitesi kullanılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir