Osmanlı TarihiTarih

Donanma Felaketleri: Sinop Baskını

Rusların Sinop Baskını’nın 150. yıl dönümünde 2003 yılında basmış oldukları bir pul.

Navarin Baskını’ndan 26 sene sonra gerçekleşen, Osmanlı’nın Ruslara karşı mağlup olduğu, yelkenli ahşap gemilerin son kez, patlayıcı silahların gülle yerine kullanıldığı ilk savaş olarak dünya deniz savaşları literatürüne girmiş bir savaştır.

 

 

Sinop açıklarında demirli Osmanlı donanması daha doğrusu Osmanlı filotillası merkeze (İstanbul’a) 280 deniz mili uzaklıktaydı. Rus donanmasının başında olan Amiral Nahimov ise Rus donanmasının demirli olduğu Sivastopol’un Sinop’a sadece 180 deniz mili uzaklıkta olduğunu hesap ettikten sonra hazırlıklara başladı.

 

 

30 Kasım 1853 Cuma günü Nahimov önderliğindeki Rus donanması hava şartlarının da kendilerine yarar sağlamasıyla, sürpriz bir baskınla Sinop Limanına girdi. Demirli Osmanlı donanmasına saldırılar ardı ardına düzenlendi. Ne olduğunu anlamayan Osmalı askerleri bir anda kendilerini savaşın ve Rus gemilerinin yoğun ateşi ortasında buldular.

 
Ruslar baskından ziyade Sinop’a katliam için gelmiş gibiydiler. Muharebede yanan gemilerden atlayan Osmanlı askerlerinin çoğu denizde boğularak şehit oldular. Bazı kaynaklara göre 4000 bazı kaynaklara göre 2700 Osmanlı askeri bu baskında şehit oldu.

 

 

Sinop ilinde bu baskının anısına bir şehitlik ve şehitlerin ceplerinden çıkan paralarla yaptırılan bir Şehitler Çeşmesi vardır.

 
2003 yılında Ruslar bu baskının 150. yıl dönümü nedeniyle bir pul bastırmışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds