Dropshipping Nedir? Nasıl Başlanır?

E-ticarete başlamak isteyen girişimcilerin yaşadığı en önemli sorunlardan biri de yüksek sermaye ihtiyacı ve yüksek stok yapma gerekliliğidir. Ancak son yıllarda her iki sorunu da aşarak e-ticaret yapmak mümkün hale geldi. Dropshipping olarak adlandırılan bu e-ticaret yöntemiyle, hiç sermayeniz olmadan ve hiç ürün stoğu yapmadan da e-ticaret yapabilirsiniz.
Dropshipping genel olarak başka bir şirketin ürünlerini, onlar adına satmak anlamına geliyor. Yani örneğin bir çikolata firması ile anlaşma yaparsınız ve anlaşma sonrasında çikolata ürünlerini bütün satış kanalları aracılığıyla satmaya çalışırsınız. Ürünü sattığınız anda da, ürünü alacak olan kişilerin kargo bilgisini alır ve ana şirkete gönderirsiniz. Ana şirket de ürünü alacak olan kişiye ulaşır ve ürünü satmayı başarırsa, siz de bu satıştan komisyon elde edersiniz.


Dropshipping aracılığıyla böylelikle hiç sermayeniz olmadan ve hiç ürün stoklamadan da e-ticaret yapabilirsiniz. Elbette ürünü satmak için ise yoğun çaba göstermeniz gerekiyor. Aslında ürünü satmaya çalışmak için yine para harcamanız gerekebilir, ancak bu adımda da para harcamadan satış yapma fırsatınız olacak. Odaklanacağınız ana yöntem ise sosyal medya olacak. Zira, sosyal medya platformlarını kullanmak ücretsizdir ve bu platformlarda sayfa açarak, sayfanızı büyütmeyi başarırsanız; satmaya çalıştığınız ürünün reklamın yapabilirsiniz.
Sadece Türkiye’de değil neredeyse tüm dünyada bu yöntem ile çok ciddi satışlar elde eden ve önemli düzeyde gelir elde eden Dropshipping girişimcileri bulunuyor. Elbette ilk süreçler çok zor olabilir ve hiç satış elde edemeyebilirsiniz, ancak sosyal medyayı daha aktif kullanarak ve yönettiğiniz sayfalarda ilgi çekici içerikler yayınlayarak takipçi sayısını artırabilirsiniz. Elbette reklam yaptığınız sayfanın, sattığınız ürün ile doğrudan ilgisi olması önemlidir. Örneğin bir araba sayfası oluşturduysanız, araç bakımı ürünleri satan bir şirket ile Dropshipping anlaşması yapmanız daha mantıklı olabilir.
Türkiye’de Dropshipping veren firmaların listesine göz atmak için tıklayınız… Elbette bunlar dışında da Dropshipping vermeyen şirketlere bizzat kendiniz de ulaşıp, teklifinizi iletebilirsiniz. Şirketler size herhangi bir maaş vermediği için büyük ihtimalle kabul edeceklerdir.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.