Dünya Kupası Elemelerinde En İyi Üçüncü Oluyor mu?

En İyi Üçüncü nedir? Dünya Kupası elemelerinde en iyi üçüncü oluyor mu? Türkiye A milli futbol takımı dünya kupası elemelerinde grup üçüncüsü olup en iyi üçüncüler kontenjanından dünya kupasına katılabilir mi? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca dünya kupası elemelerinde en iyi üçüncünün olup olmadığından söz edeceğiz.

Dünya Kupası Elemelerinde En İyi Üçüncü Oluyor mu?

Soruya kısaca bir cevap vermek gerekirse hayır olmuyor. Dünya Kupası elemelerinde, bazı turnuvalarda geçerli olan en iyi üçüncü uygulaması yok. Avrupa kıtasında oynanan dünya kupası eleme maçları, toplamda 10 grup üzerinden oynanmaktadır. Bu grupların lideri olan 10 takım doğrudan dünya kupasına gitme hakkını kazanıyor. Grubu ikinci sırada bitiren takımlar ise play-off oynama hakkında sahip oluyorlar. Play-off oynayan takımlar, kendi aralarında bir grup oluşturuyorlar ve buradan da 3 takım dünya kupasına gitmeye hak kazanıyor. Yani, dünya kupası gruplarındaki ‘’en iyi üçüncü’’ kavramı dünya kupası eleme gruplarında bulunmuyor.

En İyi Üçüncü
görsel kaynak: cumhuriyet

Milli takım, 12 Ekim 2021 itibariyle Dünya Kupası Eleme Grubu’nda 15 puan ve 4 averajla Norveç’in 2 puan, grup lideri Hollanda’nın ise 4 puan gerisinde bulunuyor. Milli takım Kasım’da evinde Cebelitarık, deplasmanda da Karadağ ile karşılaşacak. Bununla beraber grup ikinciliği yolunda rakibimiz Norveç ise evinde Letonya ile karşılaşacak ve sonra da Hollanda ile deplasmana çıkacak. Şayet rakibimiz Norveç, iki maçın birinde ya da ikisinde puan kaybeder ve Milli takım da önündeki iki maçı kazanırsa grup ikincisi olarak play-off oynama hakkına sahip olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.