Futbolda Taç Nedir? Nasıl Atılır? Taç Kuralı

Futbolda uzun saha çizgisinin dışına çıkan her top ”taç” olarak kabul edilir ve top hangi takım oyuncusundan dışarı çıkışsa rakip takım taç atışı kullanır. Taç çizgisi, sahayı bir dikdörtgen olarak düşündüğümüzde uzun olan her iki kenara denir.

Taç, futbolda autun elle kullanılan versiyonudur ve korner kadar bariz gol şansına sebep vermez. Taç, topu eline alan bir oyuncu tarafından takım arkadaşına atılmak suretiyle kullanılır.

Taç Nasıl Atılır? Taç Kuralı Nedir?

Öncelikli olarak taç atılması için taç çizgisinin gerisinde olmak gerekir. Çizgiye basmak taç atışının yeninden kullanılması için bir engel teşkil etmez ancak ayağın taç çizgisinden taşması, hakem tarafından fark edilirse taç yeninden kullanılır.

İlginizi Çekebilir:  Basketbolda Pivot Nedir? Kime Denir? Görevleri Nelerdir?

İkinci kural ise ayakların yerden kalkmamasıdır. Taç atışında futbolcu ayaklarını yere sabitler ve elindeki topu takım arkadaşına atmaya çalışır. Top bu arada kafa hizasının yukarısında tutulur. Topun kafa hizasının aşağısında olması kural ihlali olarak sayılır ve taç yeniden kullanılır.

Taç atışında topa taç atışı yapan kişi dışında herkes dokunabilir. Yani taç atışı yapan bir futbolcu, boşluğa taç atışında bulunup daha sonra o topa sahip olsa bu da kural ihlali olarak kabul edilir. Tacı kullanan futbolcu boşta bir takım arkadaşına topu gönderemezse rakip takım oyuncusuna çarptırıp topa tekrar sahip olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda Plase Nedir? Plase Vuruşu Nasıl Yapılır?

Uzun Taç ve Kısa Taç

Taçlar, oyun içinde oldukça kritik bir öneme sahip olabilir. Örneğin rakip ceza sahasına yakın taçlar, bir korner kadar etkilidir. Takımlar, öncesinde taç çalışması ve planı yapmış ve maç içinde planlarını uygulayacakları bir alan bulduklarında rakip kalede tehlike yaratabilir. Örneğin rakip ceza sahasına yakın yerlerde uzun taç atışı yapabilen bir futbolcu, doldurma yaparak takımın golle buluşmasına yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Hızlı ve Ölümcül: BASE Jumping

Taç atışları genelde takımın sağ ve sol bekleri tarafından yapılır. Taç atışlarında futbolcular, kendilerine göre bir taktik belirleyebilir. Örneğin taç atışına geç gitmek, tam atacakken diğer takım arkadaşına bırakmak ya da topu olabildiğince uzaklaştırarak tehlikeyi önlemek gibi.

Taç, futbolda hakemler tarafından gösterilen vuruşlardır. Yani, bir maç esnasında 100’den fazla taç atışı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce