Ekonomi

Dünyanın En Pahalı Benzini Gerçekten Türkiyede mi?

Önceki yazımızda komşularımızda benzinin litre fiyatından bahsetmiştik. Ülkemizde benzin fiyatının dünya ortalamasının üzerinde olduğu bir gerçek. Fakat dünyanın en pahalı benzinini kullandığımız bir abartı olabilir. Aşağıdaki listede dünyanün en pahalı benzinini kullanan 10 ülkeyi sizin için listeledik. Fakat listenin içerisinde Türkiye bulunmuyor.

Akıllara gelen ilk soru neden Zimbabvede petrol fiyatları bu kadar yüksek? Bunun sebebi ülkede genele yayılmış şiddetli ekonomik kriz dolayısıyla çektikleri döviz sıkıntısı. Bu yüzden hammadde ithal edemedikleri için durum daha da içinden çıkılmaz bir hale gelmiş. 2009 yılında kendi parabirimini kaldırıp, ABD dolarına geçen ülke, yine de bu yangını söndüremedi. Ardından protestoları tetikleyen gergin politika Zimbabve’yi yakıt fiyatları konusunda zirveye taşıdı.

Yakıtta vergi yükünün çok fazla olması tüketiciyi gerçekten şikayetçi olmaya itse de ülkemizin fiyatlarının en pahalısı olduğu tamamen yanlış. Yukarıda listede gördüğünüz tarihte ülkemizdeki fiyat ise: 1.25 dolar. Listedeki tüm fiyatlar dolar bazında litre fiyatı olarak listelenmiştir.

Bu yazımızda gördüğünüz grafiği sık sık güncelleyeceğiz böylece dünyanın en pahalı benzin kullanan ülkelerine bu yazımızdan güncel olarak erişebilirsiniz. Yorumlarınızı yazımızın altına bekliyoruz.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds