Eleştiri

Dünyanın En Samimiyetsiz Cümlesi: Mutlaka Görüşelim

Dünyanın en samimiyetsiz cümlelerinden biri de şu ‘mutlaka görüşelim’ cümlesidir. Bu cümlenin ne öncesinde ne de sonrasında kişiyle görüşülmüştür ama bu cümle, tüm samimiyetsizliğiyle tekrar kurulur: Mutlaka görüşelim. 

Ayak üstü bir sohbet esnasında anlık olarak anlaşan iki kişiden birinin diğerine tam ayrılacakları zaman kurmuş oldukları bu cümle, dünyanın en samimiyetsiz kelimesi olan ”aynen” ile kan bağı olan bir cümledir. 

Mutlaka görüşmek isteyen birisi zaten size bu cümleyi kullanmaz. Bu cümleyi kullanan da zaten kısa kesmek istemiştir. Mutlaka görüşelim, irtibat kuralım, araşalım, haberleşelim gibi kelimeler ve de cümleler son zamanların samimiyetsizliklerinden sadece birkaçı. 

Peki neden bu hale geldik? Eski zamanları düşünün. Çok değil bundan 20-30 sene öncesini düşünün. Telefon var ama az; mektup hala iletişim için revaçta bir iletişim aracı. İletişimin bu düzeyde olduğu bir ortamda kişilerin birbirlerine ”mutlaka görüşelim” demesi beklenir miydi? Cep telefonları çıktı, kişilerin birbirleri ile iletişim kuracakları kanalların sayısı da arttı ve hal böyle olunca ortadaki ”değer” de kalkmış oldu. 

Üstelik dünyanın küçük bir hafıza kartına sığdığı teknoloji düzeyimizde her ne kadar uzaklar yakın olsa da yakınların bu kadar uzaklaştığı başka da bir dönem olmamıştır. Dünyanın öbür ucundan insanlarla anlık iletişim kurabiliyorken gerçekten iletişim kurmamız gereken yakınımızdakileri unutuyoruz. Bu teknolojik yavanlık, duyguların bir gün önünü alacak ve günümüz o günlerin bir provası. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds