Silivri Soğuktur Şimdi Muhabbeti Nedir?

Silivri soğuktur şimdi ya da Silivri soğuk olur şimdi gibi cümlelerle sosyal medyada sıklıkla kullanılan bu ifade ne anlama gelmektedir. Ancak söz konusu ifadenin çıkış nedeni, ne için kullanıldığı veya hangi amaçla söylendiği konusunda çeşitli görüş farklılıkları bulunmaktadır. Bu yazımızda kısaca Silivri soğuktur şimdi muhabbetinden söz edeceğiz. 

Söylemin ortaya çıktığı kaynak Ekşi Sözlük. Birkaç yazarın art arda sıraladığı manilerle gündeme gelen ve siyasi bir anlamı olan bu ifadeye geçmeden önce hakkında yazılan manilere bakalım:

Elim gitmiyor beyaz renkli klavyeme
Param pul oldu ekmek alamam aileme
Dış güçler ekonomik saldırı yapıyor
Aman dikkat et Silivri soğuktur şimdi
  (guvenlik duvari)

İlginizi Çekebilir:  İlk Kimin Aklına Geldi Diye Merak Edilen Ürünler ve İcatlar

Badem bıyıklılar var başta
Üstelik gelmiyor aklıma bu ülkeyi kuran kimdi
Ortaklar yemede, içmede, sigarada, aşta
Neyse susayım ben Silivri soğuktur şimdi
(at mi bu)

Adalet kalmamış beyaz anavatanda
Bir fikir var atamdan kalan aklımda
Zamanı gelecek bekliyor saklımda
Bu kadar yeterli Silivri soğuktur şimdi
(guvenlik duvari)

Adalet mülkün temeliydi
Adalet mi! o dediğin neydi ki
Unuttum ben onu, o gitti gideli
Çok da fazla sorma sen, silivri soğuktur şimdi
(ah beni beni)

İlginizi Çekebilir:  Neden Fakiriz?

Basın özgürlüğü ve ifade hürriyetinin pek çok muasır medeniyette olduğu gibi hudutlarının sınırsız olduğu ülkemizde (!), vatandaşların ağızlarına gelen cümleleri sarf etmeleri halinde sıcacık yuvalarından, evlerinden alınıp hapishane köşelerine atılmasının ne gereği olduğunu ifade eden bir cümledir. Az biraz tehdide benzeyen söz tam anlamıyla korkudur. Silivri soğuktur. Silivri aslında sıcaktır ancak bir ev kadar sıcak değildir. Dört duvar arasında petek yansa ne olur öyle değil mi?

Bu söz, ”sen boş ver, ağzını tut, söyleyip de hapse mi attıracağın kendini bak Silivri soğuktur” diyen bir iç sestir. Çoğu zaman bu sözü dinleyip hareket etmekte fayda var açıkçası. Zira başınıza Twitter’dan paylaştığınız bir gönderi nedeniyle hiç ummadık şeyler gelebilir, örneğin ‘fedöcü’ ilan edilebilirsiniz. Bu tımarhanede neler neler oluyor. O yüzden tam dilinize bir şeyler gelir, klavyedeyken parmaklarınız kaşınırsa hep Silivri’nin soğuk olacağını düşünün. 

İlginizi Çekebilir:  Abi Sodexo Pakete Çıktı!

Silivri Cezaevi

İstanbul’un Silivri ilçesinde yer alan ve yapımı 2008 yılında tamamlanan cezaevi olan Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü, Türkiye’nin en modern ve yüksek teknolojili, Avrupa’nın en büyük cezaevidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara