Eleştiri

Acil Servis Karmaşası

Türkiye’de sağlık sisteminin dünya geneline oranla yüksek kalitede olduğu söylenir. Peki acil servislerde durum ne?
Devlet hastanelerinin birçoğunda acil servise adım attığınız anda kendinizi bir karmaşanın içinde bulursunuz. Öncelikle kimlikle kayıt yapılır. Buraya kadar her şey normal fakat 1 saate yakın sıra beklemeyi saymazsak. İstanbul’da bir devlet hastanesinin acilinde kayıt yaptırmak için sıra beklerken yanıma parmağı kopmuş bir adam doğal olarak heyecanla geldi ve bir an önce müdahale edilmesini istedi. Bankodaki görevlinin herkes sıra bekliyor burda sıraya geçin demesi gerçekten unutulmaz bir trajedi. Adamcağız kopan parmağı elinde sıra beklemek zorunda kalmıştı. Umarım parmağı iyileşmiştir.
Triaj alanına geçtiğinizde ise eğer eğitim ve araştırma hastanesinde iseniz karşınıza hiçbir şeyden haberi olmayan bir asistan çıkar. Kendilerini geliştirmek için tabii ki hasta bakmalılar fakat bu asistanlarda genelde merak olmaz ciddi bir olay olsa dahi hocalarına sormak yerine yolda kalmış bir aracı deneme yanılma yöntemiyle tamir etmeye çalışan dayı gibi aynı tahlilleri defalarca yaparak sadece size vakit kaybettirirler.

Bu kadar zahmete düşmeden özel klinikleri ziyaret etmeniz mümkün. Fakat bunun için yeterli maddi duruma sahip değilseniz bu eziyeti çekmeye mecbursunuz gibi görünüyor. Son zamanlarda bir de haber çıkmıştı acil servislere kız bakmaya gidiyorlarmış. Sağlam giren hasta çıkar ordan efendim aman deyim boşverin. Eskiye göre daha iyi olabilir fakat bu sağlık sisteminin yeterli seviyelerde olduğunu göstermiyor.

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.