DUVAR KAPLAMA NASIL YAPILIR?

Bu yazımızda; duvar kaplama nasıl yapılır sorusunun cevabını bekleyen okuyucularımızın bu isteklerini geri çevirmeyeceğiz. Bilindiği gibi son zamanlarda duvar kaplama tasarımları epey bir ilgi görüyor. Duvar kaplama ekonomik olması ve estetik görünümü nedeni ile tercih edilir. Bunun yanı sıra ısı ve ses izolasyonu sağlayan duvar kaplama modelleri de bulunmaktadır. Duvar kaplama sayesinde ısınmak için harcadığınız bütçeden tasarruf etmek oldukça mümkündür. Bu yüzden insanlar hem estetik görünen hem de ceplerini koruyan duvar kaplamalarına ilgi göstermektedir.

Duvar Kaplama Nasıl Yapılır?

Evlerinizi dizayn ederken birkaç temel kural vardır. Bu kuralları uygulamadan hareket edip sıradanlıktan çıktığınızda daha estetik ve göz alıcı bir mekan oluşturabilirsiniz. Duvar dekorasyonu, ev dekorasyonu için son derece önemli bir konudur. Doğru bir izolasyon çözümü oluşturmak için duvar kaplama direkt olarak karşımıza çıkmaktadır. Duvarlar mekanınızın iç ya da dış cephesini kaplarken izolasyonu da önemli ölçüde etkiler. Bu bağlamda dikkatli olmamız gereken konuların başında kullanılan malzemeler ve bu malzemelerin kalitesi yer almaktadır. Bu sebeple kalitesiz malzemeler alacağınız performansı büyük ölçüde azaltır.

Duvar Kaplama Nereden Alınır?

Hem estetik zevkinize hitap edecek hem de kaliteli bir duvar kaplama nereden alınır diye soruyorsanız yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederim. Duvar kaplama hizmeti veren özel duvar panelcileri duvar kaplama temin edebileceğiniz ilk durağınız olabilir. Bunun yanı sıra hazır olarak duvar kaplamalarını alabileceğiniz web siteleri de bulunmaktadır. Ev dekorasyon mağazaları ise duvar kaplamaları konusunda son derece ilerlemiş bir konumdadır. Bu noktada duvar kaplamalarını kendiniz yerleştirmek istemiyorsanız durumu biraz daha maliyetli hale getirebilirsiniz. Genel olarak ev dekorasyon mağazaları ve duvar paneli mağazaları, kaplama hizmetini de ekstra bir ücret karşılığında yapabilmektedirler. Bu tedarikçilerin herhangi birisinden Ahşap Görünümlü Duvar Paneli satın alabileceğinizi de hatırlatalım.

Duvar Kaplama Modelleri

Duvar kaplama nasıl yapılır ve duvar kaplama nereden alınır sorularını yanıtladığımıza göre şimdi duvar kaplama modellerinden bahsedebiliriz. Genel olarak bilinen 8 çeşit duvar kaplama modeli vardır. Bunların en başında ahşap ile duvar kaplama gelir. Son dönemin popüler araması olan “Duvar Ahşap Panel” her türlü mekanda estetik çözümler üretir hale gelmiştir. Estetik olarak ahşap dokusu sizi cezbediyorsa siz de ahşap kaplamayı tercih edebilirsiniz. Bir diğeri ise duvar kağıdı ile duvar kaplamadır. Kullanımının kolay olması ve dekoratif bir görünümü olması duvar kağıdı ile kaplamayı tercih etmenize sebep olabilir. Başka bir kaplama modeli ise mermer ile duvar kaplamadır. Daha otantik ve komple bir değişim istiyorsanız mermer ile kaplamayı tercih edebilirsiniz. Duvar kaplama modellerinden bir diğeri de taş ile duvar kaplamadır. Doğal bir görünümden haz alıyorsanız taş ile kaplama sizin için en iyi seçenek olabilir. Bunun yanı sıra seramik ile duvar kaplama da sık tercih edilen modellerden birisidir. Yapı olarak sert olması ve keskin görünümü ile şık bir duruşu vardır. Sırada her evde en az bir defa kullanılan ve en yaygın bilinen yöntem boya ile duvar kaplama var. Fiyat olarak cazip oluşu sıkça tercih edilmesini sağlar. Son duvar kaplama modelimize geçmeden önce de alçı pan ile duvar kaplamadan bahsedelim. Farklı dokusu ile daha klasik bir estetiğe sahip olmak istiyorsanız tercihiniz alçıpan ile duvar kaplama olabilir. Son modelimiz ise kartonpiyer ile duvar kaplamadır. Bu duvar kaplama modeli dizayn açısından yenilik isteyenler için iyi bir tercih olabilir.

Dış Cephe Duvar Kaplama

Dış cephe kaplama bir diğer adıyla dış mekan kaplama ses ve ısı yalıtımı için kullanılan bir yöntemdir. Bu bağlamda kullanılan malzemeler ısı geçişini ve iletimini kontrol eder. Dış cephe kaplaması mekanda önemli bir fayda yaratır ve ısı kayıplarını önler. Yapıyı olumsuz hava koşullarından korumak için kullanılan bu yöntem mimari açıdan da estetiklik oluşturmak için kullanılmaktadır. Dış cephe duvar kaplama mekanı ve yapıyı korur ve ayrıca uzun ömürlüdür.

İç Cephe Duvar Kaplama

İç cephe kaplama yöntemi, genel olarak dış cephe yapılmamış binalarda kullanılan bir yöntemdir. Bireyler iç cephe duvar kaplamayı kendi mekanlarına özel olarak yaptırabilirler. Bu yöntem dış cephe kaplamasına göre daha az koruyucudur. Dış cephe olmadığı için iç cephe zamanla dışarıdan gelen olumsuzluklardan etkilenir. Bu sebeple ömrü de kısa olabilir. Genellikle uzun ömürlü olması için çok soğuk olmayan bölgelerde uygulanan bir yöntemdir. İç cephe kaplaması uygulanacak alan iyice temizlenmelidir. Kabarmalar ve kirlilikler iyice temizlendikten sonra yalıtım levhalarının ardına yapıştırıcı sürülür. Bu levhalar, temiz duvara sağlam bir şekilde yapıştırılır. Bu uygulamalardan sonra sıvama ve boyatma uygulamaları yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.