Easytronic Şanzıman F Arızası Nedir? Nedenleri Neler?

Easytronic Şanzıman F Arızası nedir, çözümü nasıldır? Daha önceki yazılarımızda otomobillerle ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca Easytronic-Şanzıman F Arızasından söz edeceğiz.

Çoğu araçta karşılaşılan sorunlardan bir tanesi olan Şanzıman F arızasına neden olan birçok problem belirtisi vardır. Türkçe karşılığı ‘’Yarı Otomatiklerde Karşılaşılan Şanzıman Hatası’’ olan bu arızayla karşılaştığınız ilk anda araçla seyir halindeyseniz müsait bir yere çekiniz. Soruna neden olan sebepleri aşağıda bulabilirsiniz.

Easytronic Şanzıman F Arızası Nedenleri

  • Akünün zaman geçtikçe zayıflaması.
  • Araç beyninde yazılım ve program hataları yaşanması.
  • Şanzıman robotlarının eskimesi.
  • Debriyajda baskı balata sorunu yaşanması.
  • Şanzıman debriyaj aktivatöründe mekaniksel arızalar yaşanması.
Easytronic Şanzıman F Arızası Nedenleri Görseli

Bu hataya neden olan sorunları inceledikten sonra aracı durdurup tekrardan çalıştırınız. Bu hatayla bir daha karşılaştıysanız bir Servisi arayıp yardım alınız. Bilginiz olmadığı taktirde hatayı çözmeye çalışmanız daha fazla sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Araç servise ulaştığında Debriyaj Aktivatörü, Şanzıman beyni ve şanzıman robotları test edilerek hatanın yeri bulunur. Ardından ise hata basit bir şekilde çözüme ulaştırılmaktadır 

Yukarıda da görüldüğü üzere F arızası çeşitli nedenlerden kaynaklanır. Bunlardan ilki akünün giderek zayıflamasıdır. Öte yandan araç beynindeki program hataları da buna neden olur. Ayrıca şanzıman rotlarının erimesini de F arızasının nedenleri arasında saymak mümkündür. Bunun yanında baskı balatalarda yaşanan sorunları da F arızası nedenleri arasında göstermek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.