Termostat Arızası Rölanteyi Etkiler mi?

Bir termostat, motor soğutma sisteminin ana bileşenidir. Soğutma sistemi motorun aşırı ısınmasını önler. Sistem sıvı soğutma sıvısı (antifriz) ile doldurulur ve bir radyatör ile bağlanır. Motor sıcaklığının ideal olarak 70-90C* arasında olması gerekir. Termostat da bu seviyenin korunmasını sağlar, motor çok ısınmışsa bunu size göstergesinde bildirir. Motorun ısınması, termostatın açılmasına ve soğutucunun yayılmasına neden olur.

Ancak bazen termostatlar bir arıza nedeniyle açılmayabilir ve bu da aracın aşırı ısınma yerine soğuk çalışmasına neden olur. Sıcaklık göstergesi 5-7 dakikalık bir sürüşten sonra maksimum 1 / 3’ünde dengelenmelidir. Çok uzun sürerse veya göstergedeki 1/4 çizgisini asla geçmezse, termostat muhtemelen arızalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Start Stop Yanıp Sönüyor Sebebi

Modern otomobiller soğutucu sıcaklığını, ortam sıcaklığını, hava girişini, barometrik basıncı vb. izler. Genellikle istenenden daha düşük soğutucu sıcaklığını hesaba katmak için haritalarında hangi değişikliklerin gerekli olduğunu hesaplayabilirler. Daha az yetenekli daha önceki sistemler için, yakıt ve zamanlama haritalarının nasıl gönderileceği konusunda kafaları karışabilir ve garip davranışlara yol açabilir.

Bir açık termostat motoru, aşırı soğutma yaptığında motorun yeterince ısınmadığı bilgisi Motor Kontrol Ünitesi ECU’ya iletilir. Bu da rölantiyi etkiler ve stop yapma ya da  teklemelere yol açabilir. Elektronik araçlarda termostat arızası, rölantide titreme ve dalgalanma gibi sorunlara neden olur.

İlginizi Çekebilir:  Oto Aksesuar için Güvenli Adres

Soğutucu sıcaklık sensörü zamanlamayı kontrol eder, böylece çalışma sıcaklığına ulaşmazsa ECU kapalı döngü çalışmasına erişemez. Böylece araba, hava yakıt karışımını sabit bir şekilde ayarlamak için kapalı döngüde kullanılan sensörünü kullanmak yerine bilgisayarda ayarlanmış bir yakıt haritasından ve hava akış sensöründen uzaklaşır.

İlginizi Çekebilir:  Honda Civic P0606 Arıza Kodu Çözümü

Bir araç düzensiz rölantide kalırsa ve dalgalanırsa (rölanti hızı sabit olmaz ve artar ve azalırsa), sorun rölanti devri kontrol valfinde (ayrıca rölanti hava kontrol valfi veya IAC valfı olarak da bilinir) bir karbon veya yakıt vernik tortusu birikiminde de olabilir.

Dolayısıyla rölantide sorun yaşadığınızda, termostat arızası aklınıza gelebilir. Termostat sorunu olduğunu düşündüğünüz aracınızı bir servise götürürseniz, OBD II teşhis sistemi ile canlı verilere bakarak termostat sorunu anında tespit edilebilir. Termostat oldukça ucuz bir parça olduğundan belirli periyotlarda değiştirilmesi, termostat sorunları yaşamanızı önler. Termostat değişimi, birkaç dakika sürecek basit bir işlemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi