Voleybolda Sarı ve Kırmızı Kart Cezası Nedir?

Voleybolda Sarı ve Kırmızı Kart Cezası Nedir? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca voleybol oyununda sarı ve kırmızı kart cezasından söz edeceğiz.

Voleybolda Sarı ve Kırmızı Kart Cezası Nedir?

Voleybolda oyunculara oyun sırasında kurallara uymadıkları için sarı ya da kırmızı kart gösterilerek ceza verilmektedir. Hakem kırmızı kart gösteriyorsa oyuncu kırmızı kart gördüğü sette oynamaya devam edemez. Hakem bir elinde kırmızı kart tutarken diğer elinde sarı kart tutuyorsa oyuncu maçtan tamamen ihraç edilir. Yalnızca sarı kart gösterildiğinde oyuncu uyarı almış olur. Eğer sarı kart tekrar gösterilirse oyuncu oyundan diskalifiye edilebilir. Voleybolda ceza kartları takım antrenörleri için de geçerlidir. Oyunda kuralların olması düzenli ve hakkaniyetli bir müsabaka olmasını sağlar. Her oyuncu kurallara uymak zorundadır. Kurallara uymayan oyuncular hakemin belirlediği kartları görürler ve aldıkları cezaları kabullenirler. Voleybolda bir takım 6 kişiden oluşur ve her bir oyuncunun kendi görevi vardır. Oyuncular kendi görevlerinden ve kurallara uymaktan sorumludur. Hakemler ayrıca;

  • Hatalı Davranış İhtarı: İhtar için sarı kart gösterir.
  • Oyundan Çıkarma: Kırmızı kart gösterir.
  • Diskalifiye: İki kart tek elde gösterir.

Hakemler, aynı zamanda maç esnasında birden fazla hata ya da durum için sarı veya kırmızı kart cezası verirler. Aşağıda yer alan tabloda bir maç esnasında yer alan ihlaller ve kart cezaları yer almaktadır.

Kaynakça:

  • A’DAN Z’YE VOLEYBOL, MİNİ VOLEYBOL, PLAJ VOLEYBOLU CEP KİTABI, Fırat Üniversitesi (Link)
  • Türkiye Voleybol Federasyonu, Oyun Sistemi Bilgisi (Link)

ilbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.