Ebru Özkan Kimdir? Neden Tutuklu?

İsrail savcılığı, Kudüs’e yaptığı ziyaret sonrasında 11 Haziran’da Türkiye’ye dönmek için Tel Aviv’de bulunan Ben Gurion havalimanında İsrail polisi tarafından gözaltına alınan Ebru Özkan ile ilgili iddianameyi hazırladığını açıkladı. Söz konusu iddianamede Ebru Özkan hakkında;

• Hamas’a yardım ve çeşitli hizmetlerde bulunmak.

• Ülkenin düzenini bozmak.

• Düşman bir tarafın gönderdiği parayı ülkeye sokmak 

Şeklinde 4 ayrı suçlama yöneltildi. 

Ebru Özkan’ın avukatı Ömer Hamayse ise Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, bugün (9 Haziran) ülkenin kuzeyindeki Salim Askeri Mahkemesinde görülen duruşmada, İsrail savcılığı tarafından hazırlanan iddianamenin mahkemeye sunulduğu belirtildi. 

Avukat Hamayse, söz konusu iddianamede Özkan’a, “Hamas’a yardım ve çeşitli hizmetlerde bulunmak, ülkenin düzenini bozmak ve ‘düşman bir tarafın’ gönderdiği parayı ülkeye sokmak” şeklinde 4 ayrı suçlama yöneltildiğini sözlerine ekledi. 

Müvekkilinin suçlamaları reddettiğini söyleyen ve Özkan’ın Hamas ile herhangi bir alakasının olmadığını ifade ettiğini belirten avukat Hamayse, Salim Askeri Mahkemesinin savcılığın hazırladığı iddianameyi karara bağlamak için sanık Ebru  Özkan’ın gözaltı süresini bir gün daha uzattığını söyledi. 

Hamayse, yarın görülmesi beklenen duruşmada mahkemenin, yasal işlemlerin tamamlanmasına kadar müvekkilinin tutuklu ya da ev hapsinde kalmasıyla ilgili karar vereceğini dile getirdi.

İlginizi Çekebilir:  Can Dündar Vatan Hainliğine Devam Ediyor

Avukat Hameyse, ertesi gün görülecek duruşmada mahkemenin hukuki işlemleri tamamlamasına kadar olan sürede müvekkilinin tutuklu veya ev hapsinde tutulmasına ilişkin karar vereceğini de sözlerine ekledi. 

Tel Aviv Büyükelçiliğindeki Türk yetkililerin de bugünkü duruşmada hazır bulunduğunu söylenen Hamayse, Natanya kenti yakınlarındaki HaSharon Hapishanesi’nde tutuklu olan Özkan’ın bugün kuzeyde bulunan Hayfa şehri yakınlarında bulunan Celme (Kişon) Hapishanesi’ne aktarıldığını söyledi. 

Türk vatandaşı olan Ebru Özkan, 3 günlük Kudüs ziyareti sonrasında 11 Haziran 2018’de İstanbul’a dönmek için Tel Aviv’de bulunan Ben Gurion Havalimanında İsrail polisi tarafından göz altına alınmıştı. 

EBRU ÖZKAN KİMDİR?

İlginizi Çekebilir:  Ali Demir Üzerinden Verilmek İstenen Mesaj Ne? AKP Kime Gözdağı Veriyor?

27 yaşında Türk vatandaşı olan Ebru Özkan, sosyoloji bölümünde lisansını tamamladı. 

Sekreter olarak özel bir şirkette çalışan Ebru Özkan, Kudüs’ü daha önce de ziyaret etmişti. 

Kızı Ebru Özkan’ın hayatından endişe duyan babası, diğer kızı Elif Özkan’ın Twitter hesabından bir video yayınlamış ve yetkililerden yardım istemişti. 

Ebru Özkan’ın babası, kızının daha önce de Kudüs’ü ziyaret ettiğini söyleyen Özkan: “Kızım, Kudüs’ü çok seviyor. Hani nasıl aşık olan bir insan duramaz ya yerinde, o da öyle. Oranın halkını da seviyor, oradaki çocukları da seviyor. Oranın halkını da yalnız bırakmak istemiyor”. ifadelerine  yer vermişti. 

Ebru Özkan’ın savcılık tarafından hazırlanan iddianamesinin mahkeme tarafından verilecek kararla tutuklanıp tutuklanmayacağı merak konusu. Özkan’ın bu durumunun sürmesi halinde iki ülke arasında ciddi bir kriz yaşanabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara