V Kayışı Koparsa Ne Olur?

Aracınızın bakımını yaptırmanız daha uzun ömürlü kullanmanız için çok önemli. Böylece yolda kalma ihtimaliniz de oldukça düşmüş olacaktır. Aracınızda genel bakımlarda kontrol etmeniz gereken önemli parçalardan biri de V kayışıdır. Bu parçanın ismi vantilatörden gelmektedir. Devir daim pompası, alternatör ve Vantilatöre bağlı olduğu için bu isim konmuştur. Bu yazıda bu kayışın kopması halinde başınıza gelebilecek problemlerden bahsedeceğim.

İlginizi Çekebilir:  Dacia Far Ayarı Nasıl Yapılır? Gündüz Farı Kapatma

Yolda kaldığınızda aracın kaputu mutlaka açılır. Teknikten anlamıyor olsanız bile ilk yapacağınız iş o olacaktır. Bu hareket yanlış da sayılmaz. Örneğin V kayışının koptuğunu açık bir şekilde görmüş olursunuz. V kayışı kopmasına rağmen aracınız kısa bir süre daha hareket edebilir. Fakat burada başınıza gelebilecek en tehlikeli şey devir daim pompasının çalışmıyor olması olacaktır. Bunu aracınızın hararet yapmaya ve su eksiltmeye başladığından açıkca anlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Mercedes SYNC Tuşu Nedir? Ne işe Yarar?

Ayrıca akü şarj olmayacağından dolayı akünüz kısa bir süre içerisinde tamamen boşalacaktır. Ayrıca klimanız da tamamen deaktif konuma gelmiş olacaktır.

Bu kayış genellikle yıpranmış görünmese de içten içe dişlerini yemiş olma ihtimaline karşın 70-80 bin km içinde değiştirilmelidir. Değişimin maliyeti aracın modeline bağlı olmakla beraber çok fazla bir maliyet tutmayacaktır. Hatta bu konularda yetenekli iseniz parçacıdan veya internet üzerinden parçayı sipariş ederek kendiniz değiştirebilirsiniz. Kayışın yıprandığını aynı zamanda kayıştan gelen ‘şırıltı’ sesinden de anlayabilirsiniz. V kayışı değişim maliyeti çok ufak fakat değiştirilmezse çok pahalıya mal olabilecek bir parçadır.

İlginizi Çekebilir:  Araba Yağsız Çalışırsa Ne Olur?

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir