Mercedes Kırmızı S İşareti Ne Demek?

Mercedes marka araçların 2012 model sonralarında bulunan performans modları aynı zamanda kadrana da yansımaktadır. Şu ana kadar onlarca Mercedes uyarısı ve işaretinden bahsetmiştik. Bugün ‘kırmızı s işareti’ bir problem mi? Arıza mı yoksa bir özellik mi? Hızlıca ondan bahsedeceğiz.

Öncelikle içinizi rahatlatacak şekilde söyleyelim ki, bu işaret bir arıza değil aracın bulunduğu moddan haberiniz olmasını sağlar. Kadranın ortasında bulunan P, R, D, N gibi vites göstergelerinin tam yan tarafında ufak bir şekilde kırmızı s işareti yanar. Bunun anlamı aracınız süspansiyon, gaz tepkimesi ve şanzıman vites değiştirme aralığı olarak sport modda olduğunu gösterir.

Bu modun yüksek performans gibi çok avantajı vardır. Aracınızı tam güçte kullanmanıza olanak tanır. Fakat en büyük dezavantajı aracınızın yakıt tüketimi bir hayli artacaktır. Yakıt tüketiminin artmasıyla beraber aracı biraz daha zorlamış olursunuz bu teknik olarak bir problem olsa da yeni nesil teknoloji kullanan araçlarda sadece teoride bir şeydir. Aracınızı bu kırmızı s modunda kullandığınız için aracınızın aktarma organları veya elektronik sistemi her hangi bir zarar görmez.

Mercedes Yeşil E İşareti Nedir? Ne İşe Yarat?

Bu işaret için diğer sembolde kullandığımız tabirlerin tam tersini kullanmamız mümkündür. Aracınızı ekonomik modda kullandığınızı ifade eden ‘eco’ kelimesinin kısaltması olarak bu sembol kullanılır.

Bu sembolün en büyük avantajı yakıt tüketimi olsa da bunun yanında, konforlu bir süspansiyon ile comfort modunda kullandığınız histe yumuşak bir sürüş sağlar. Mercedes’in meşhur yolu ütüleyerek gitme ifadesini tam olarak bu modda yaşayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: