Ekonomi

Ehliyetle Hesap Açılır mı?

Daha önce ‘Hangi belgeler kimlik yerime geçer?’ makalemizde detaylı bir şekilde bu durumdan bahsetmiştik. Ancak bankacılık sistemi üzerinde yapabileceğiniz şeyler nispeten diğer yerler ehliyet ve kimlik kullanımına göre daha karmaşık. Bunun sebebi bankada yapacağınız bazı işlemlerde yeni ehliyet ibrazı yeterli olsa da bazı işlemlerde mutkala kimliğinizin yanınızda bulunması gerekiyor. Ancak başlıktaki gibi asıl sorumuz hesap açma olduğundan bu konuyu inceleyeceğiz.

Yeni ehliyetler ile banka hesabı sorunsuz olarak açılır. Ancak kredi çekme gibi diğer türden işlemlerde sizden kimlik ibraz etmeniz de istenebilmektedir. Artık banka hesapları uzaktan kolaylıkla açılabiliyor iken sizden imza almaya gelen personele de ehliyet gösterebilirsiniz. Bu aradaki karmaşanın olma sebebi ise, sorgulama yapılırken asıl kimlik belgeniz üzerinden bankanın KPS adlı sistem sayesinde çok daha detaylı veriye ulaşabilmesidir. Ehliyet bilgileri kimliklere yüklenebiliyor. Ancak ne yazık ki tersi mümkün olmadığından dolayı diğer türde bankacılık işlemleri için mutlaka kimliğinizi yanınızda bulundurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi