Hangi Belgeler Kimlik Yerine Geçer?

Ailemiz büyüklerinin bize belli bir yaşa kadar, en azından bu alışkanlığı edinene kadar tembihlediği bir şey var: kimliksiz dışarı çıkma. Kimliksiz olarak polis tarafından çevrilince nezarethaneye gireceğimize kadar iddialar devam eder. Fakat her ne olursa olsun kimliğe yapacağımız tüm resmi işlemlerde ihtiyacımız var.

Kimlik için bizi kısaca tanıtan resmi belge dersek sanırım fazla mantıksız bir tanımlama olmaz. Fakat kimliğin de birkaç çeşidit var. Tüm kimliklerimizi yanımızda taşımak zorunda mıyız? Hangi belgeler kimlik yerine geçer?

İlk önce şunu belirteyim öğrenci kimliği hadi neyse de ufak tefek tüm dernek kulüplerden alınan ve resmi geçerliliği olmayan belgeleri baştan unutun. Bunları resmi olarak kimlik gib değil de o grubun veya kulübün üyesi olduğunuzu gösterir belge desek daha doğu olacaktır. Kimlik yerine geçecek belgeler için ise biraz daha resmiyete ihtiyacımız var.

Öğrenci Kartı Kimlik Yerine Geçer mi?

Tam olarak değil. Yerine ifadesi kimlikle yapabileceğimiz tüm işlemleri o kartla/belgeyle de yapabileceğimizi gösterirken, öğrenci kartıyla işlem yapmak karşınızdaki kişinin insiyatifine kalmış. Örneğin, polis kontrolünde bu belge kimlik olarak kabul edilmeyebilir. Ya da öğrenci kimliğinizle gibi bankadan kredi başvurusu yapamaz veya para çekemezsiniz.

Kimlik Yerine Geçen Belgeler;

  • Pasaport
  • Ehliyet
  • Nüfus Cüzdanı

Bu üç belgeden birinin yanınızda bulunması tüm işlemleri rahatlıkla yapabilmeniz için yeterli olacaktır.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.