Eklem Ağrıları Neden Olur?

Eklem ağrıları neden olur?‘ sorusuna herkesin bir cevabı var aslında. Bir yerimiz tutulduğu zaman nenelerimiz yel girmiştir, damar damar üstüne binmiştir gibi yorumlarda bulunurlar. Ağrınızın sebebi gerçekten hafif hareketlerle yumuşatılarak geçebilecek bir şey olsa da dikkatli olmakta fayda var. Bu soru aslında aynı zamanda çok geniş bir soru çünkü bunun onlarca sebebi olabilir ama genellikle neler olur ve neler yapılabilir kısaca onlardan bahsetmeye çalışalım.

Dün akşam ani bir hareket sonucu boynum ağrımaya başladı buna tutulma da diyebilirim. Hemen eklem ağrıları sebepleri ve boyun tutulması hakkında araştırmaya başladım. Fakat maalesef internet bildiğiniz gibi net temel bilgiler dışında sadece dikkat çekebilmek için yazılmış binlerce makale dolu.

İlginizi Çekebilir:  Gece Kivi Yemek Kilo Aldırır mı?

Şiddetli ve ani bir şekilde ekleminiz tutulur ise bunun sebebini hemen fıtık diye düşünmenize gerek yoktur. Genellikle beldeki veya boyundaki eklemlerin ani zorlanma ile kasları uyaran algılayıcılar kısa bir süreliğine takılı kalabilirler. Bu da şiddetli bir ağrıya sebep olur. Boyundan omuzlara, belden bacaklara doğru yayılan ağrılardır. Fıtık olduğu zaman ise çoğu zaman parmak ucu, ayaklar gibi sinirin ulaştığı noktalarda ağrı görülür.

İlginizi Çekebilir:  Rahim Filmi Adet Gecikmesi Yapar mı?

Bunun tedavisinde esas olan klinik muayenedir. Sadece film çekilerek klinik muayene olmadan eklem ağrıları sebebine net karar vermek mümkün değildir. Masaj, sıcak uygulamalar ve erken dönemde soğuk uygulamalar tedavilerden bazılarıdır.

Cerrrahi ve hatta tanıda istenilen MR gibi görüntüleme yöntemleri en son düşünülecek aşamalardır.

İlginizi Çekebilir:  Alıç Sirkesi Prostata İyi Gelir mi?

Özet olarak hemen paniklemeye hiç gerek yokm erken dönemde soğuk sonra ise sıcak uygulamalar ile belinizi ve boynunuzu rahatlatabilirsiniz. Unutulmaması gereken en önemli husus ise egzersiz. Bu tür eklem ağrılarını yaşamanızın sebebi kaslarınızın zayıf olmasından kaynaklanıyor olabilir. Örneğin beliniz ağrıyor ise ve göbeğiniz var ise vücudunuz dengeyi sağlayabilmek için sürekli karnınızı toparlamaya ve tutmaya çalışır kaslarınız da zayıf olduğundan bu problemi yaşamaya başlarsınız.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri