Misyon Nedir?

Kurumun temel varoluş nedenini açıklar. İşletmenin amacını, inançlarını ve uzun vadeli isteklerini dile getirir. İş süreçlerinin kapsamını belirleyerek işletmeye yön verir. Genel bir rota çizer ve işletmenin hedefleri, amaçları için kurumsal bir çerçeve ve gerekçe ortaya koyar. Genellikle işletmenin temel faaliyetlerini, stratejik amaçlarını ve işletme hedeflerini kısa ve öz bir şekilde tanımlar. İyi tanımlanan bir misyon, kısa ve kolay hatırlanabilir olmalı, müşteriye sunulan değere odaklanmalıdır.

Misyonun Amacı

Misyon, vizyonun gerçekleştirilmesine yönelik uzun vadeli bir taahhüdü beyan eder. Misyon, aynı zamanda, müşteriye vermiş olduğunuz sözleri ve ona karşı sorumluluklarınızı ortaya koyan bir kavramdır. Bir güven ortamı oluşturur. Bir misyonun beyanına sahip olmanın diğer avantajları ise şöyledir:

İlginizi Çekebilir:  Sosyal Bilgiler 7. Sınıf Çalışma Kitabı Neden Toplatıldı?

1.Üst düzey yöneticilere, işletmenin amacının ne olduğunu, hangi yönde ilerlediğini ve istenilen noktaya varabilmek için neler yapılması gerektiğini hatırlatır.

2.İşletme ve çalışanlarına açık bir rota sunmasının yanı sıra, misyona ulaşmayı bir mücadele haline getirir.

3.Çalışanlar için bir çeşit motivasyon kaynağıdır. Onlara kurum adına çalışmaları için bir amaç hissi verir.

4.Kaynakların optimal dağılımını sağlar.

Misyonun İçeriği

Misyonun, kim olduğunuzu ve ne yapmayı planladığınızı tanımlayan güçlü bir araç olabilmesi için aşağıdakileri planınızda bilgi vermeye yönelik ve net, özlü, ilgi çekici bir şekilde aktarmanız gerekmektedir:

İlginizi Çekebilir:  Fatih Terim: Hakemler de İnsandır Hata Yapabilir

1.İşletmenin hedef Pazar dilimi ve sunduğu ürün ve hizmetler de dahil olmak üzere temel faaliyetleri,

2.İşletmenin rekabet avantajları ya da işletmeyi rakiplerinden ayıran özellikler,

3.Gelecek 3-5 yıl içerisinde beklenen önemli dönüm noktaları

 

İyi hazırlanmış bir misyon, işletmenin amaçlarını, niyet ve stratejilerini tüm paydaşlar için en üst düzeyde özetler. Bununla birlikte bazı işletmeler, bir dizi değer ile desteklenen birkaç kelimelik bir beyanı, bir slogan gibi kullanmayı tercih edebilir.

Misyon Örnekleri

Pegasus Havayolu: Havayoluyla yolculuğun herkesin hakkı olduğuna inanıyoruz. Pegasus Ailesi, tedarikçilerimiz ve iş ortaklarımız hep birlikte bunun için çalışıyoruz.

İlginizi Çekebilir:  Konya Akgöl'de Avcılar Tarafından Vurulan Flamingolar

 

Ford: Misyonumuz, otomotiv ve otomotiv ile ilgili ürün ve hizmetlerin yanı sıra havacılık, iletişim ve finansal hizmetler gibi yeni sektörlerde de dünya lideri olmaktır.

 

Shell: Misyonumuz, dünya çapında petrol aramak ve petrol ve petrol ürünleri üretmek, rafine etmek ve pazarlamaktır.

 

Bu yazıda bir misyon nasıl olmalıdır, misyon ne demek, misyonun amacı nedir, misyon örnekleri, misyonun içeriği, bir misyonda olması gerekenler, misyon nasıl yazılır gibi başlıklar hakkında bilgi vermeye çalıştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat