Eksantrik Mili Neden Kırılır?

Motor ile ilgili rektefiye yapıldığını ifade eden birçok arıza ile muhtemelen karşılaşmışsınızdır. Ancak bu konumuzda bir miktar daha garip konudan bahsedeceğiz. Eksantrik, diğer adıyla kam mili neden kırılır? Bu parça çelik ve sağlam bir parça gibi görülse de sürekli hareket halinde olduğundan dolayı kırılıp yamulmaya eğilimlidir. Böyle bir durum yaşandığında motor ya tekleyerek çalışır ya da hiç çalışmaz. Bu noktada bir hata olduğunu düşünüyorsanız, güvenli bir yere çekin ve çekici bekleyin. Aksi takdirde motoru ustaya kucağınızda götürürsünüz.

Kırılma sebebini anlamak amacıyla kısaca çalışma mantığına bakalım. Motor üzerinde bulunan subapların hepsi bu milin üzerine sıralanmış olup, yanma tepkimesiyle patlama oluştuğu anda hareket alır ve aracın ivmelenmesini sağlar. Bu parçanın kırılmasında aşağıdaki faktörler etkili olabilir;

  • Çok yüksek kilometreler sebebiyle aracın yıpranması,
  • Triger kayışının kopması ve aniden parçaların boşa düşmesi,
  • Araç yağsız kalırsa pistonlara zarar verebileceği gibi kam mili de çapaklanır ve bir süre sonra kırılır,
  • Aracın sentesi kaymış olabilir.

Arızaya acil müdahale gerekir. Yeni araçlarda başa gelme ihtimali milyonda bir olsa da bakımı zamanı yapılmış ise marka model fark etmeksizin garantiye girebilecek nitelikte mekanik bir hatadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.