Mimari

Elbirliği Hisse Ne Demek? Nasıl Alınır?

Elbirliği hisse emlak, konut işlerinde kullanılan bir tabirdir. Varis kişinin mirascılarına mal paylaşımı yapılmadan önce o mal elbirliği hisse tabiriyle ortaya çıkmaktadır. Bu tür ürünlerin satışa çıkması durumunda müşteriler hukuki açısan tapu devri sırasında sıkıntı çıkacağını düşünerek gayrimenkulü satın almak konusunda çekince yaşamaktadırlar. Ancak diğer bir açıdan bakıldığında miras olarak kalan malın nakite çevrilip paylaşılması daha kolay olacağından dolayı mirasçılar aralarındaki anlaşmazlığın giderilmesi için bir an önce hisseyi ellerinden çıkarmak isterler ve piyasaya göre çok cazip fiyatlarla satışa koyarlar.

Elbirliği Hisse Nasıl Alınır?

İzale-i şuyü şeklinde hukukta tabir edilen dava elbirliği türü hisselerin satışının yapılabilmesi için sulh hukuk mahkemelerinde görülen bir dava türüdür. Böylelikle dava karara olumlu yani istenilen bir şekilde çıkarsa hisse rahatlıkla satılabilir hale gelecektir. Anlaşmazlık konusunda bir karmaşa veyahut miras bırakan kimsenin vasiyetinde bir belirsiz nokta varsa bu dava olumsuz sonuçlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds