Elektrik Kelimesinin Kökeni Nedir? Elektrik Kelimesini İlk Kim Kullanmıştır?

Elektrik kelimesinin kökeni nedir? Elektrik kelimesini ilk kez hangi bilim insanı kullanmıştır? Yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen elektrik, günümüzde her alanda kullanılır hale gelmiştir. Peki elektrik kelimesinin kökeni nedir? Elektrik kelimesini ilk kez hangi bilim insanı kullanmıştır? Bu yazımızda kısaca elektrik kelimesinin kökeninden ve elektrik kelimesini kullanan ilk kişiden söz edeceğiz. 

Elektrik Kelimesinin Kökeni Nedir?

Ünlü Yunan filozofu Miletli Thales (Milattan önce 640-547) yaptığı deneyde kehribarı bir ipekliye sürttükten sonra bunun öteki cisimleri çektiğini keşfetmiştir. 

Gerçekten de elektrik kelimesi, Yunanca <elektron=kehribar>dan gelir. Fakat bu kelimeye 17. yüzyılın ortalarına kadar hiçbir kitapta rastlanmaz. 

Elektrik Kelimesini İlk Kullanan Kişi 

Elektrik kelimesini kullanan ilk kişi, Walter Charlton isimli bir İngilizdir. Walter Charlton, 1650 senesinde elektrik kelimesini bir eserinde kullanmıştır. 

Elektriğin keşfinde Luigi Galvani ve Alessandro Volta’nın çalışmaları oldukça etkili olmuştur. Özellikle Galvani, “Kas Hareketlerinde Elektrik Gücü” isimli kitabı, elektrik bilimi için son derece heyecan verici bir gelişmeydi. Bu kitabın yayımlanmasından sonra vatandaşı Volta da elektrik bilimine yönelmiştir. Galvani ve Volta arasındaki bilimsel tartışmalar ünlüdür. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting