Teknoloji

Zıpkın Nedir? Nasıl Bir Silahtır?

Zıpkın nedir? Ne anlama geliyor? Zıpkın nasıl bir silahtır? Kısaca zıpkınla ilgili bilmeniz gerekenler. 

Zıpkın Nedir? 

Zıpkın, balık yakalamak için icat edilen bir tür silahtır. Yine aynı şekilde zıpkın kelimesi sıfat olarak da kullanılabilir. 

Zıpkınla Balık Avı 

Özellikle büyük ebatlardaki (balina vs.) balıkları avlamak için kullanılan; genellikle uçları sivri ve çengelli yapıdaki keskin mızraklı silahlara “zıpkın” adı verilirdi. Zıpkınla balık avlamak, geçmişte oldukça yaygın bir avlanma biçimiyken günümüzde bu avlanma çeşidi yerine başka avlanma türlerine bırakmıştır. 

Balıklar, balina gemilerinin burnunda bulunan bir topun attığı zıpkınla vurulur. Zıpkının bağlı bulunduğu tele verilen elektrik akımı, hayvanı hemen öldürür. 

Fakat eski zamanlarda elektrik olmadığında zıpkınlar, öldürülecek olan hayvanın derisine sert ve derine nüfuz edici hızda isabet ettirilerek atılırdı. Örneğin Eskimolar için fok, önemli bir hayvandır. Hafif kayığına binen bir Eskimo, buz üzerinde güneşlenmekte olan bir fokun arkasından sessizce sokulur ve fırlattığı zıpkınla onu avlar. 

Zıpkın, diğer av çeşitlerinden ayrı olarak pek çok alanda kullanılır. Örneğin bir gemiye sabit olacağı gibi bir tüfek şeklinde de olabilir. Zıpkın, uzaktaki bir avı avlamak ve tehlike oluşturmasını engellemek için ideal bir avlanma türüdür. 

Herman Melville tarafından yazılan Moby Dick isimli kitapta da Kaptan Ahab, balinaları avlamak için zıpkın kullanmıştı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.