Biyografi

Elon Musk Kimdir?

İcatları ve her geçen gün teknolojiye olan katkısı ile tüm dünyada dikkatleri üzerine çekmeyi bir şekilde başaran ve yine tüm dünyanın ilgi ve sempatisini kazanan Elon Musk kimdir? Elon Musk’ın başarıları, kariyeri, çocukları, girişimleri ve daha pek çok detayı yazımızda bulabilirsiniz.

Hem Güney Afrika, hem Kanada hem de Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olan Elon Musk, SpaceX’in kurucusu, Tesla Motors ve PayPal’ın da kurucu ortaklarından biridir. Elon Musk aynı zamanda SolarCity’nin de başkanıdır.

Hayatı

Elon Musk Maye Musk ve Errol Graham Musk çiftinin oğlu olarak Güney Afrika’nın başkenti Pretoria’da 28 Haziran 1971 tarihinde dünyaya geldi. Elon’un babası Güney Afrika, annesi ise Kanada vatandaşıydı.

Teknolojiye olan merakı, çocukluk çağlarında başlayan Elon Musk, henüz çocuk sayılacak yaşta, 12 yaşında, kendi kendine kod yazmaya başladı. Elon Musk, ilk ticari başarısını da henüz çocukken gerçekleştirdi. Blastar adını verdiği uzay oyununu yaklaşık 500 dolara satan Musk,m böylece ticarete de küçük yaşta başlamış oldu.

Uzaya ve teknolojiye olan ilgisini, her zaman içinde büyüten Elon Musk, ufak bir sorunla karşılaşacak ve bu hayatının dönüm noktası olacaktı. Olaylar şu şekilde gelişti:

Elon Musk, Bryanston High School’da sekizinci ve dokuzuncu sınıfları bitirdikten sonra, Pretoria Boys High School’a geçip buradan da mezun oldu. Henüz 17 yaşındayken (1988) Güney Afrika ordusuna, askerliğini yapmak için çağrılan  Elon Musk, daha sonra nedenini açıklayacağı bir hareketle askerlik yapmamak için evinden ayrıldı. Musk, daha sonra bu durum için şu ifadelere yer verdi: “Askerlik yapmakla ilgili bir sorunum yok, ancak Güney Afrika ordusunda askerlik yapıp siyahi insanları bastırmaya çalışmak bana vakit geçirmek için iyi bir yol gibi görünmedi.” Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınmak isteyen Elon Musk şöyle diyordu: “Orası muhteşem şeylerin mümkün olduğu yer.

1992 yılında, Kanada’da bulunan Queen’s Üniversitesi’nde iki yıl geçiren Musk, Pennsylvania Üniversitesi’nde işletme ve fizik okumak için buradan ayrıldı. The Wharton School of the University of Pennsylvania’da anadalını seçip, Ekonomi alanında lisans diploması aldı. Aynı zamanda University of Pennsylvania, School of Arts and Sciences’dan da, Fizik alanında yan dal diploması alan Elon Musk, daha sonra Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimi alanında doktora yapmak için Kaliforniya eyaletinin Silikon Vadisi bölgesine taşındı. Fakat Elon Musk, doktorasını tamamlamadı.

Burada aldığı eğitimler, Elon Musk’ın yaşamak istediği hayatın temellerini oluşturdu ve bilgi birikimini bu yönde ilerletti. Lisans eğitimi sırasında Thomas Edison, Nikola Tesla, Bill Gates, Steve Jobs ve Walt Disney gibi isimlerden etkilenen ve bu isimler üzerinde yoğunlaşan Elon Musk, daha sonra kendi ifadesiyle ”insanlığın geleceğini en çok etkileyecek sorunlardan oluşan” üç alan, daha doğrusu üç hedef bölge tespit etti. Bunlar; internet, temiz ve yenilenebilir enerji ve uzaydı.

Elon Musk 1995 yılında Stanford’da uygulamalı fizik ve malzeme bilimi alanında doktorasına başladı. Fakat iki gün sonra kardeşi Kimbal Musk ile birlikte yeni çalışmalar ve iş birliktelikleri için bir çevrimiçi içerik yayınlama yazılımı olan Zip2 projesini hayata geçirmek için okulu bıraktı. Elon Musk, bu projeden oldukça karlı ayrıldı. 1999 yılında  Compaq’ın alt birimi olan AltaVista, Zip2’yu 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi ödemek suretiyle satın aldı. Elon Muusk, bu başarılı satışla ilerideki projelerine de finansal bir destek sağlamış oldu.

Elon Musk’ın Sahip Olduğu veya Ortağı Olduğu Şirketler

  • PayPal: X.com adında 1999 yılında kurmuş olduğu çevrimiçi finans ve ödeme servisi, kuruluşundan bir sene sonra %50 ortaklıkla Confinity ile birleşerek PayPal’ı ortaya çıkardı.
  • SpaceX: Musk’ın insanlığın geleceğini en çok etkileyecek sorunlardan oluşan üç alandan biri olan uzayla ilgili SpaceX, fırlatma araçları üreten ve geliştiren bir firmadır.
  • Tesla Motors: Musk’ın insanlığın geleceğini en çok etkileyecek sorunlardan oluşan üç alandan biri olan temiz enerji ile ilgili olan Tesla Motors, elektrikli otomobiller üreten ve geliştiren bir kurumdur. Yakın bir gelecekte dünyada hızla yayılması beklenen bu araçların öncülüğünü de şu anda Tesla Motors ve onun CEO’su olan Elon Musk üstleniyor.

Elon Musk’ın kurduğu veya ortağı olduğu şirketler arasında Tesla Motors, bugünlerde zor süreçler yaşıyor.  2018’in ilk çeyreğinde 710 milyon dolar zarar ettiğini açıklayan Tesla Motors, akıllara ‘seri üretimde sanıldığı kadar iyi mi’ sorusunu getiriyor.

Elon Musk, geçtiğimiz aylarda Türkiye’ye gelmiş ve ülkemizde ilk ziyaret ettiği yerlerden biri de Anıtkabir olmuştur.

Hakkındaki İddialar

Elon Musk için ortaya atılan iddialardan biri de Jet Fadıl’ın global versiyonu olduğu şeklinde. Ortaya koyduğu ürünler ve türlü yeniliklerin altında hiçbir imzası olmayıp bunu kendisininmiş gibi medyaya sunması ve PR çalışmaları, hakkında ‘acaba dolandırıcı olabilir mi?’ sorusunu getiriyor. İnsanların düşüncelerini uzay algısı ile değiştirip Tesla Motors gibi doğrudan karlı çıkacağı bir projeye de kaynak toplamakla itham edilen Elon Musk hakkındaki bu söylentiler doğru çıkacak mı? Zaman gösterecek. Fakat bu öngörüler gerçekleşirse akıbet Çiftlikbank-Mehmet Aydın hikayesine benzemez. Baştan belirtmekte fayda var.

Elon Musk konusuna geri dönelim. Tüm o öngörülerden ve komplo teorilerinden bağımsız olarak Musk, insanlık için ciddi bir sorumluluk üstlenmiş. Kazandığı paralara veya aldığı ihalelere bakıldığında bu adamın amacının sadece para olmadığı ortada. Ya da çok iyi bir tiyatro oynuyor. Fakat biz, ikincisine aldırış etmeden, komplo üretmeden en azından şu anlık sadece yaptıklarına ve söylediklerine bakalım. Örneğin:

”Bir asteroid veya büyük bir volkan bizi yok edebilir, ayrıca dinozorların hiç görmediği risklerle karşı karşıyayız: mühendislik ürünü bir virüs, yanlışlıkla oluşturulmuş bir mikro karadelik, küresel ısınma ya da sonumuzu getirecek henüz bulunmamış bir teknoloji. İnsan ırkı milyonlarca yıldır evrimleşmekte, fakat son 60 yılda atomik silahlar kendimizi tüketmek için bir potansiyel oluşturdu. Er ya da geç hayatı mavi-yeşil topun ötesine genişletmek zorunda kalacağız – ya da soyumuz tükenecek.”

Bu sözler, bir paragöz için fazlasıyla cüretkar sözler. Derdi para olanın bu sözleri söyleme olanağı var mıdır? Elon Musk’ın tüm herkesi bir kez daha şaşırtması hem bizim için hem de insanlık için en iyisi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.