Epidural Anestezi Etkisi Kaç Saat Sürer?

Sağlıkta; cerrahi müdahale ya da ameliyat gerekli durumlarda hastaya genel, bölgesel ya da lokal anesteziden birisi yapılıyor. Genel, bölgesel ya da lokal anestezi cerrahi girişimin büyüklüğüne göre tercihen değişebiliyor.

Genel anestezide hasta bilinci tamamen kapanacak ve tüm vücudu uyuşturulacak şekilde uyutulurken lokal anestezide bilinç açık ve daha küçük bölgelere odaklı bir uyuşturma gerçekleştiriyor.

Epidural anestezi ise bölgesel anesteziye girerken hastanın bilinci açık kalacak şekilde belden aşağısı uyuşturularak gerçekleştirilen işlemdir. Epidural anestezinin yapıldığı yer olarak belirlenen omurganın epidural aralığına epidural katateradı verilen ince bir boru yerleştirilerek yaklaşık 30 cm kadardışarıda bırakılır ve hastanın omzuna bantlanır. Dışarıda kalan ucunda ilaç verebilmek için bir musluk bulunur. Ameliyat sonrasında servise alınan hastalarda ağrı olması durumunda bu musluktan lokal anestezi ilaçlar verilebilir.

Genel anestezinin etkisi ameliyat sonrası uyandıktan sonra yaklaşık 1-2 saat sürerken epidural anestezinin etki süresi yapılan ilaçlara göre değişkenlik gösterir ortalama değer verecek olursak 1-2 saat diyebiliriz. Epidural anestezinin iyi tarafı ise etkisi 1-2 saat sonra geçtikten sonra tekrardan dışarıda kalan musluktan etkili ağrı kesici anestezik ilaçların yapılabilmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.