Sağlık

Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Migreni olanlar ve sinüzit gibi kronik hastalığı bulunanlar içim baş ağrısı, yaşam kalitesini düşüren önemli bir sorundur. Baş ağrısı çeşitli nedenlerden dolayı beynin çeşitli bölgelerden baş gösteren bir ağrıdır. Baş ağrısının bilinen birçok nedeni bulunuyor. Stresten kafeine, dehidrasyondan menenjite kadar hemen hemen her bir sorun veya aksaklık baş ağrısı için bir neden teşkil ediyor. Yaşam kalitesini düşüren ve kişinin psikolojik ve fiziksel olarak sağlığını olumsuz yönde etkileyen baş ağrısı nasıl geçer? Evde uygulanacak yöntemler nelerdir? Hiç şüphesiz her insanın hayatında yaşadığı ve bazılarının kronik hastalığı haline gelen baş ağrısı, uygulanacak olan yöntemlerle dindirilmesi gereken bir ağrıdır. Peki nasıl geçer? Baş ağrısının geçmesi için ne yapılır? Baş ağrısının nedenleri nelerdir?

 

Baş Ağrısının Başlıca Nedenleri

 • Stres

Baş ağrısının en önemli nedenleri arasında hiç şüphesiz stres büyük bir rol oynamaktadır. İş hayatınızda veya sosyal yaşantınızda maruz kalabileceğiniz aşırı stres, başınızın ağrımasına neden olacaktır.

 • Migren, Tansiyon Gibi Kronik Hastalıklar

Migren, hiper-tansiyon, astım, nefes darlığı gibi kronik hastalıklar, baş ağrısını tetikleyen en önemli nedenler arasında yer alıyor.

 • Alkol

Baş ağrısının bilinen en önemli nedenlerinden bir alkol. Aşırı tüketiminde vücut dengesini bozan alkol, özellikle alınan gecenin sabahında bireyin yaşantısını olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Özellikle ”kırmızı şarap” baş ağrısının önemli bir nedeni olarak karşımıza çıkıyor.

 • Uykusuzluk veya Yetersiz Uyku

Gün içerisinde bireyin yeteri kadar uykusunu alamaması veya az uyuması da baş ağrısının önemli sebepleri arasında gösteriliyor.

 

Baş Ağrısının Diğer Nedenleri

 • Dengesiz ve Düzensiz Beslenme
 • Beyin Tümörü
 • Beyindeki Kan Pıhtılaşması
 • Diş ve Diş Eti Problemleri
 • Kafein (Aşırı Alımı veya Azlığı)
 • Kulak Enfeksiyonları
 • Karbon Monoksit Gazına Maruz Kalınması
 • Aşırı Derecede Ağrı Kesici Kullanımı
 • Kask veya Gözlük Gibi Baskı Yapan Başlıklar
 • Akut Sinüzit

 

Peki Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

1. Parmaklarınızla Başınızı Ovalayın 

İki elinizle başınızın ağrıyan yerlerini ovalayın. İki elinizin işaret parmağıyla şakaklarınıza masaj yapın. Ağrı farklı bir yerdeyse o bölgeye yumuşak masajlar yapmaya devam edin. 

2. Işıktan ve Sesten Uzak Durun 

Kalabalık ve bol ışıklı ortamlardan olabildiğince uzak durmaya çalışın. Sessiz sakin bir yere kendinizle baş başa kalın. Bu süre içinde telefonla acil bir işiniz yoksa kapatın. Ya da parlaklığını azaltın. Işık ve ses, baş ağrısını artıracaktır.

3. Alnınıza Islak Bir Mendil Koyun 

Klasik ve geleneksel bir çare olsa da bu en iyi yöntemler arasında yer alır. Başınızın üstüne koyacağınız bir ıslak mendil ile baş ağrısını palyatif olarak önleyebilirsiniz.

4. Temiz Hava Almaya Özen Gösterin 

Temiz hava almak oldukça önemli. Elinizi, yüzünüzü yıkayın, burnunuzu temizleyin ve temiz bir nefes almaya dikkat edin.

5. Sıcak ve Asitli İçecekler ile Sigaradan Uzak Durun

Baş ağrısının pik yaptığı anlarda eğer kullanıcısı iseniz sigara içmeyin, değilseniz de içilen ortamdan uzak durun. Çay, kahve gibi sıcak içeceklerin yerine su veya ayran gibi içecekler için, koladan uzak durun.

6. Ağrı Kesici Kullanın 

Eğer, sayılan birkaç yöntemi yapmış iseniz en son çare olarak ağrı kesici kullanın. Sinir uçlarına baskı yaparak ağrınızı dindirebilecek bir ağrı kesici ile bağ ağrısından kurtulmak mümkün. Yukarıda da belirttiğimiz gibi fazla ağrı kesici kullanımı da baş ağrısının nedenleri arasında yer alıyor. Ufak bir baş ağrısında da ağrı kesici kullanmak, uzun vadede olumsuzdur.

Not: Eğer ağrılar çok şiddetli ve uzun (iki-üç gün) sürerse kendiniz bir doktora göstermekte fayda vardır. Beklenmeyen sonuçlar için erken teşhis hayati önem taşır. Kendinize dikkat edin. Sağlıcakla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds