Erasmus ve Polonya

POLONYA

Merhaba arkadaşlar, Erasmus+ sayesinde eğitim aldığım ve gezip gördüğüm Polonya ve diğer şehirler,ülkeler hakkında eldiğimden geldiğince sizlere yazmaya, anlatmaya çalışacağım. Bu yazımda şimdilik Polonya’dan bahsedelim 🙂

Erasmus için neden Polonya ?

Öncelikle neden Erasmus için Polonya’yı seçtim , bundan bahsetmek istiyorum. İlk olarak Polonya diğer ülkelere göre daha ekonomik. Hayat çok pahalı değil ve öğrenci olarak bu sizin çok işinize yarıyor. İkinci olarak çok güzel şehirleri var ve diğer Avrupa ülkelerine ulaşım kolay. Tabi sadece bu sebepler değil tercihlerim arasında başka ülkeler de vardı ama nasip burasıymış.

Ve Polonya’da İlk Gün

Gelmeden önce bir çok endişem vardı ; Acaba insanları nasıl ? Nasıl iletişim kuracağım ? Gitmek istediğim yere nasıl gideceğim ? gibi ve bunun gibi sorular. Fakat aslında hepsi basit şeylermiş ve halletmesi kolay durumlar, tabi bazen yardıma ihtiyacınız olduğunda karşınızdaki insan ingilizce bilmediği zaman biraz problem olabiliyor. Nitekim Polonya’ya geldiğim ilk gün Chopin havaalanından Varşova merkeze gelip tren istasyonunu bulmak için biraz uğraşmıştım. Polonya’da yeni olduğumuz için malesef internet paketimiz yoktu ve birileriyle iletişim kurmak zorundaydık. Bu arada havaalanı demişken söylemeden geçmek istemiyorum, kesinlikle havaalanlarında paranızı Polonya’nın para birimi olan Zloty ‘e çevirmeyin, çünkü gerçekten çok zarar ediyorsunuz.Verdikleri kur vasat..Sadece aciliyet, gideceğiniz şehre kadar sizi idare edecek miktarda para bozdurun.Bu konuda mağdur olduğum için söylemeden geçmek istemedim.He bir de uçak bileti alırken bavul kilogram hakkınıza çok dikkat edin yoksa kilogram başına belli bir miktar euro ödeyerek mağdur olabilirsiniz.

Neyse, devam edersek genelde orta yaş üstü insanlar gençlere göre daha az ingilizce biliyor ve iletişim kurarken genç insanları seçerseniz sorununuzu halletme ihtimaliniz biraz daha yükselir. Ki bizde bir kaç denemeden sonra sorunumuzu çözmeyi başardık. Merkezden okuduğum şehre gitmek için tren kullandım. Ve mutlaka tavsiye ederim. Eğer yolunuz düşerde Polonya’da seyahat etmek isterseniz kesinlikle tren kullanın. Otobüsü aklınızdan bile geçirmeyin ki PolskiBus denilen vasat bir otobüs firması var. Unutmadan söylemek istiyorum Erasmus programıyla Polonya’ya gelirseniz, üniversitenize kayıt yaptırıp öğrenci kimliğinizi alana kadar kesinlikle tren-otobüs-tramvay herhangi bir ulaşım aracını öğrenci bileti alarak kullanmayın, çünkü bilet kontrolünde öğrenci kimliği istediklerinde gösteremeyeceğiniz için 170 tl gibi bir miktar ceza ödeyebilirsiniz.

Trenle üniversitemin olduğu şehre vardığımda bizi üniversitenin görevlendirmiş olduğu “mentor” yani rehber karşıladı. Ve duyduğuma göre herhangi bir problem yaşamamanız için Polonya’da ki çoğu üniversite sizinle ilgilenmesi için birilerini görevlendiriyor. Sağolsun arabasıyla bir restorana götürdü yemek yedik ve daha sonra bizi yurdumuza götürdü.

Ve buradaki yurtlar kyk gibi değil. Yurtta odanız var ve otel gibi düşünebilirsiniz erkek kız diye ayrı yurt yok. Yemek konusunda ise her katın ortak mutfağı var ve herkes kendi yemeğini kendi pişiriyor. Oda arkadaşınızın Türk olma ihtimali çok yüksek çünkü aynı milletlerden insanları aynı odaya veriyorlar sorun yaşamamanız için. Tabi isteğiniz dahilinde yabancı uyruklu biriyle de kalabilirsiniz. Kapı komşunuz Lehler,İspanyollar veya Yunanlar olabilir. Her gece katınızda partiye denk gelebilirsiniz,müzikler ,danslar özellikle İspanyollar eğlenmeyi çok seven bir millet. Ama bu her zaman iyi olmuyor tabi, sesten uyuyamayanlar için özellikle. Şansıma benim katım sessiz ve sakindi. Türkler,Ukraynalılar ve Lehler kalıyordu. İlk günümüz hızlı ve yorucuydu yurda gidip eşyaları yerleştirip hemen uyumuştum. Şimdilik bu yazıyı sonlandırmak istiyorum daha sonraki yazılarımda görüşmek dileğiyle 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber