Gündem

Sevimli Zehirler; Jelibonlar

Çocuklar dünyanın kiri bulaşmamış, masumiyetleriyle tüm dertleri unutturan neşe kaynaklarımız. Hep ilgi bekleyen, sevildikçe sevgi isteyen ve tabi bunun yanında minik sürprizler bekleyen bıcırıklar. Öyle ya insan sevdiğini anımsar, mutlu etmek ister. Ve biz genelde neye ihtiyacı var, ne onun için faydalı olur demeden; neyi sever ki? Deriz. Sonra en yakın bakkal, market hangisiyse poşeti çikolata, şeker, sürpriz yumurta, jelibonla doldururuz. İçimiz rahat çünkü onları mutlu edeceğiz! Kendi elimizle o çok sevdiğimiz çocukları zehirliyoruz. Evet evet biz yapıyoruz, hem de en sevdikleriyle. Haram, zararlı demeden sadece mutlu etmek için ya da susturmak için parayla satılan zehirleri çocuklarımıza veriyoruz. Ben bu yazımda biraz jelibondan bahsetmek istiyorum.
Renkli duruşlarıyla, paketlerinin çekiciliğiyle ve reklamlarının muazzamlığıyla özellikle 90 ve 2000′ li yılların gözde yumuşak şekeri jelibonlar! Sevimli şekilleri bir birinden komik ve ilgi çekici bu yumuşak şekerler çocukların gözdesi, adı üstünde çocuk. Onlar için biraz şekerli olması, şeklinin güzel olması ve istedikleri zaman alabilecekleri kadar ucuz olması yeterli. Hem ne bilsin ülkesindeki çocukları zehirlemek, sakat bırakmak, zekalarını geriletmek isteyen amcaların olduğunu. Onlar çocuk da biz neyiz? İnsan en sevdiğine verdiği yiyeceğin hiç mi içeriğine bakmaz? Hiç mi aklımıza gelmez ülkemizi sevmeyen elinden gelse iki günde yok etmek isteyen adamların ürettiği gıdaların içeriğini? Aslında az da olsa farkında olup işimize gelmediği için görmezden geldiğimiz sadece bir konu bu. Yanlış anlaşılmasın aslında yazdıklarım da kendime kızıyorum. Köle olmayacağız diyip bizleri hasta etmelerine hatta canımızdan çok sevdiğimiz çocukları zehirlemelerine göz yumuyoruz.
Jelibonlar büyük baş hayvanların kemiklerinin uzun bir süre kaynatılarak kıvamını aldıktan sonra süzülerek soğutulduktan sonra oluşan yapışkan maddenin, şeker, gıda boyaları ve katkı maddeleriyle oluşan bir çeşit zehir diyebiliriz. İçerisinde bulunan maddeler zeka geriliği başta olmak üzere bir çok zararlara neden olmakta. Bu minik sevimli zehirlerin bir takım zararları ise:
– Organlara zarar verir.
– Dişlerin yapısına zarar verip çürümesine sebep olur.
– Mide kanserine neden olur.
– Beyin gelişimini olumsuz etkiler.
– Sindirim sistemini olumsuz etkiler.
– Hormon bozuğuna sebep olur.
– Şeker hastalığını tetikler.
Daha niceleri.. Yalnızca jelibondan bahsettik ve sonuç ne yazık ki ortada. Günlük hayatta yemek yaparken dahi birçok ambalaj ürün kullanıyoruz. Bunu tamamen engellemek zor lakin elimizden geleni yapıp en az hale getirmek yine bizim elimizde. Çocuklar çikolata, şeker ister elbette bize düşen evde yaptıklarımızı güzel sunarak hatta istedikleri şeyleri elimizden geldiğince evde yaparak onları korumak. Dilerlerse size yardım etsinler istediklerini ilave etsinler bu onların daha fazla sevmelerine vesile olacaktır. Bırakın mutfak, halı kirlenirse kirlensin çoçuklarınızın organlarının kirlenmesinden iyidir.
Ve bence en önemli olan kısım helal değil maalesef. İçerisinde jelatin bulunuyor, maalesef ki jelatin çağımızın afeti denilebilecek kadar tehlikeli, çünkü her yerde. Yediklerimiz bizim kişiliklerimize yansır, çocukların aksi, hırçın olmasına şaşırmamamız lazım.
Velhasıl biz gözümüz kapalı yaşamaya alışmışız bari söz konusu sevdiklerimiz olduğunda uyanalım. Çocuklarımıza ne yedirdiğimizi bilelim, ilerde pişman olmadan ve pişman etmeden sağlıkla güzel günlere koşmanız dileğiyle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds