Biyografi

Erden Timur Ne İş Yapıyor? Kimdir? Hangi Firmanın Sahibi?

Galatasaray taraftarının son yıllarda en sevdiği isimler listesinde hiç kuşkusuz birinci sırada yer alan Erden Timur, takıma kattığı vizyon sebebiyle de taraflı tarafsız herkesin bir anlamda dikkatini çekmektedir. Peki Erden Timur ne iş yapıyor? Bu yazımızda kısaca sizlere Erden Timur’un ne iş yaptığından ve biyografisinden söz edeceğiz.

Erden Timur Kimdir? Ne İş Yapıyor?

16 Kasım 1981 tarihinde Mersin’de doğmuş olan Erden Timur, Tarsus Amerikan Koleji’nden 2000 yılında mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2005 yılında mezun olmuş; aynı dönemde ekonomi alanında eğitim almak üzere London School of Economics’e başlayan Timur, ancak ailesinden birinin sağlık sorunu nedeniyle eğitimini yarıda keserek Türkiye’ye dönmüştür. Dönüşünden sonra ailesine ait bir arsada yarım kalan bir projeyi tamamlamak amacıyla inşaat sektörüne adım atmıştır.

Erden Timur, daha sonra Timur Gayrimenkul Geliştirme Yapı ve Yatırım A.Ş. çatısı altında NEF Gayrimenkul markasını kurmuş ve İstanbul, Bodrum, Londra gibi şehirlerde markalı konut projeleri geliştirmeye başlamıştır. Projelerinde kendi geliştirdiği foldhome konseptini uygulamıştır. Forbes dergisinin 2020 verilerine göre Türkiye’nin en zengin 100 kişisi arasında yer alarak $400 milyon servetle dikkat çekmiştir. Erden Timur, toplumsal fayda sağlamak amacıyla dağıtılabilir karın en az yüzde 51’ini ayırmak üzere 2015 yılında Nef Vakfını kurmuştur. Aynı zamanda Galatasaray taraftarı olan Timur, 2022 yılında gerçekleştirilen Galatasaray Olağanüstü Seçimli Genel Kurulu’nda Galatasaray Sportif A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanvekili olarak atanmıştır. Kişisel yaşamında Üniversiteden sınıf arkadaşı Emine Timur ile evli olan Erden Timur, Ala Bade ve Yusuf Kenan adında iki çocuk sahibidir. Aynı zamanda Galatasaray’a destek veren birisi olarak, Emre Akbaba ve Radamel Falcao gibi transferlerde kulübe maddi destek sağlamıştır.

kaynakça:

  • ntv.com.tr, Erden Timur kimdir…, erişim tarihi: 18 Ağustos 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.