Erdoğan’ın Medeniyet Olarak Yolu Önemsemesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sırbistan ziyaretinden basın mensuplarının karşısına çıkarak birtakım gündem ve gündem dışı maddelere değindi. Konuşmasında önemli ve dikkat çeken yer duble yollar. Erdoğan, Sırbistan’ın sınıf atlaması için duble yollara önem vermesi gerektiğini söyleyen Erdoğan “medeniyet olarak yolu önemsiyorum” dedi.

Medeniyet olarak yol. Yol medeniyetin bir yolu. Yol yapmakla medeniyet kurmak. Yol yaparsan medeniyet inşa edersin. Age of Empires oyununda ne kadar oduncu kulübesi açarsan o kadar büyürsün gibi bir şey herhalde. Ya da ne kadar çok demirci alırsan. Ya da SimCity oyunundaki gibi mi devletlerin medenileşmesinin yolu.

İlginizi Çekebilir:  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Soylu’nun İstifasını Kabul Etmedi

Duble yollar Sırbistan’a kazandırılınca Sırbistan yolun hangi özelliği ile sınıf atlayacak? Tamam Sırbistan Avrupa’nın en gelişmemiş ülkelerinden biri olabilir ama yol yapmakla gelişmemin ne ilgisi var?

Yol yaparak gelişmiş bir ülke olmazsınız. Siz yol yaparsanız, size ziyarete gelenler sadece hayran kalır. Tabi yolların da dört dörtlük olması gerek. Yağ gibi. Öyle mi? Değil. Her neyse.

İlginizi Çekebilir:  Mikrofonu Açık Unutup Tartıştılar: Vatandaş Geçim Derdinde Bilal’in Derdi “Kentsel Dönüşümden Ne Koparırız”

Daha sonra size gelen bu insanlar kendi ülkelerine döndüklerinde “Türkiye’de bir yol var, ne sen sor ne ben söyleyim, öyle mükemmel böyle güzel bir yol daha görmedim” mi diyecekler? Hayır.

Yol yaparak hatırlanmazsınız. Mesela sanat da böyle bir şey. Sadece ülke içinde iş yapar, eğer sanatı içselleştirmemişseniz. Mesela evrensel kültür diye bir şey var. Size sorarlar dünyaya ne kattınız? Yarın bir gün yok olup gittiğinizde kitaplar sizden ne diye bahsedecek?

İlginizi Çekebilir:  Torpilin Böylesi: Bakan Çavuşoğlu’nun Akrabası ALES Sınavında Sonuncu Listede Birinci

Bunu sorarlar size. Siz de “yol yaptık, medeniyet olarak yol çok önemliydi” diyemezsiniz. Yol yapmakla ülke aşınmaz.

Yol bir oydur ve her gelen bu oy methodunu kullanmıştır. Yol bir akıl çelmedir, yol bir aldatmacadır, yol kısaca gösteriştir, dolu gibi görünen koskoca bir boştur. Belediyecilik farklı iş hükümet etmek farklı. Hükümet etmek gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir