ABD’nin Vize Yasağı Uyguladığı Ülkeler

ABD’nin 11 Eylül Saldırıları öncesi ve sonrasında şer ekseni oluşturduğu gerekçesiyle Küba, İran ve Kuzey Kore’yi terörle destek toplamak suçuyla itham ediyordu. 11 Eylül’den sonraki politik süreçte Amerika, kendisine ilahi bir misyon yükleyerek teröre karşı savaşan devlet intibasını meydana getirdi. Afganistan ve Irak müdahaleleri, bunun en somut kanıtıydı. Amerika’nın uyguladığı politikalar, Patriot Yasaları ile sağlamlaştırılmış, 2002’de kurulan İç Güvenlik Bakanlığı ile desteklenmişti. Bu çerçevede Amerika, söz konusu ülkelere vize yasağı da getirerek terörle meşruiyet kazanan ülkeleri bir nevi tanımama kararı aldı.

Geçtiğimiz günlerde Amerika’nın Türkiye’ye yönelik vize kararı ise ABD politikasının 11 Eylül’ün akabindeki panik-politik sürecini anımsattı. Söz konusu karara Türkiye’nin cevabı ise aynı cümlelerle oldu.

ABD Hangi Ülkelere Vize Vermiyor?

1-) Venezuela
2-) Libya
3-) Suriye
4-) İran
5-) Kuzey Kore
6-) Çad
7-) Yemen
8- ) Somali
9-) Türkiye

Listenin son üyesi Türkiye, ABD’nin geçtiğimiz günlerdeki kararı nedeniyle vize yasağına tabi tutulmuştu. Daha önce laptop ve teknolojik ürünlerin seyahatlerde kullanılmasına izin vermeyen ABD, kararında geri adım atmıştı. İlerleyen günlerde bu kararından dönüp dönmeyeceği merak konusu.

Kuzey Kore’ye nükleer programı nedeniyle, Suriye, Yemen, Somali ve Libya’ya Terör devleti olması nedeniyle, Venezuela’ya da son günlerde yaşadığı politik anlaşmazlıklarla vize vermeyen ABD’nin Türkiye için oldukça karışık sebepleri var. Bunlardan en önemlis Rusya yakınlaşması. ABD’nin İran’a da bu yüzden vize yasağı uyguladığı konuşulanlar arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.