Ergenekon Davası’nda İlker Başbuğ’a Kanıt Olarak Ses Kaydı Dinletilen Fatma Cengiz Kimdir?

Ergenekon Davası’nın en çok tartışılan isimlerinden biri olan ve ismi TSK’da yer almayan Fatma Cengiz kimdir? Kod adı ”Asena” olan ve İlker Başbuğ’a İbrahim Şahin ile arasında geçen telefon konuşmaları dinletilen Fatma Cengiz bilmecesi nedir?

Ergenekon Davası’nın karara bağlanmasının üzerinden 6 yıl geçti ancak davanın önemi bugün dahi tekrar tekrar gözler önüne seriliyor. Türk tarihinin en büyük ihanetlerinden biri olan Ergenekon Davası’nda pek çok vatansever asker, terör örgütü kurmak, yönetmek ve Türkiye Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmak gibi suçlarla itham edilmiş ve hapse atılmıştı. Bu askerler arasında dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ da yer alıyordu.

İlginizi Çekebilir:  Ali Şeriati Kimdir?

İlker Başbuğ’a Silivri Cezaevi’nin bitişiğindeki küçük duruşma salonunda yöneltilen sorular arasında, Fatma Cengiz ve İbrahim Şahin arasında geçen telefon konuşmaları dinletilmiş ve İlker Başbuğ’un telefon konuşmalarını dinledikten sonra sorulara cevap verilmesi istenmişti.

Ancak delil olarak ortaya koyulan ses kayıtlarının salondaki herkes tarafından ciddiyetsiz ve alakasız bulunması, İlker Başbuğ’un da olaya tepki göstermesine neden olmuş ve Başbuğ, ses kayıtları hakkında ”magazinleşti ve bu Türk adaletine bir lekedir” ifadelerine yer vermişti.

Fatma Cengiz Kimdir?

Ergenekon Davası’nda tutuklu bulunan Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin, resmi tutanaklara göre savcılıkta sık sık kendisi gibi Ergenekon’dan tutuklu olan Fatma Cengiz isminden söz etti.

İlginizi Çekebilir:  Yasin Erçağlayan Kimdir? Kaç Yaşında? Nereli? Eşi?

İbrahim Şahin, ifadelerinde Fatma Cengiz’in kendisini ”TVK” ismindeki özel bir hattan üst düzey komutanlar ile görüştürüyor ve ona bu komutanlardan gelen emirleri söylüyordu. İddiaya göre ise bu görüşmelerin içeriği yeni kurulacak olan terörle mücadele birimiydi. Ancak daha sonra Fatma Cengiz’in İbrahim Şahin’e dediği gibi Kayseri Hava İndirme Tugayı’nda memur olmadığı ortaya çıktı.

Yozgat asıllı olan Fatma Cengiz, ailesi ile yıllar önce Kayseri’ye gelmiş ve annesi ile kardeşi ile birlikte burada yaşamaya başlamıştı. Kayseri’de ”Çerkez Fatma” olarak bilinen Cengiz, ayrıca yerel bir gazetede köşe yazarlığı ve yine bir yerel radyoda siyasi yorumlar yapıyordu.

İlginizi Çekebilir:  Ömer Erişmen Kimdir? Yaşı? Boyu? Oynadığı Diziler?

Fatma Cengiz’in nişanlısı askerdeyken şehit olmuş ve Cengiz bu olaydan sonra milliyetçi gruplara yakınlık göstermeye başlamıştı. Ermenilerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde araştırmalar yapan Fatma Cengiz, iddialara göre Türki Cumhuriyetler’den de çok sayıda kişi ile irtibata geçiyordu. CNN Türk’te yer alan haberde ayrıca Fatma Cengiz’in dengesiz hareketler sergileyen biri olduğundan da söz ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi