BiyografiFelsefe

Eric Hoffer Üzerine

Eric Hoffer,Amerikalı ünlü toplumbilimci ve yazar.

Alman Yahudi ve aynı zamanda göçmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Hoffer (1902) yedi yaşında bilinmeyen bir sebeple kör olmuş ve on beş yaşında gözleri tekrar görmeye başlamıştır.Geri kalan hayatında ömrünü okumaya ve araştırmaya adamıştır.Aynı zaman da hamallıkla da geçimini sağlamaya çalışan Eric Hoffer gazetede yayımlanan bir yazısı neticesinde tanınmaya başlar,şöhreti artar.Özellikle kitlelerin hareketleri ve kitleler arasında kaybolan insanlar hakkında önemli tespitlerde bulunmuştur.

Yazarlık hayatına geç başlamış ve ilk kitabı olan Kesin İnançlılar’ı 49 yaşında (1951) yılında yayımlamıştır.Bu kitaptan sonra,ölümüne kadar sekiz kitap daha yazmayı başarmıştır.

Kesin İnançlılar,Aklın Muhteris Çağı ve Değişim Sancısı adlı kitapları en bilindik eserleri arasındadır.Yazarlığa başladıktan sonra dahi hamallık yapmaya devam etmiş ve böylece halkın içerisinde onları daha iyi gözlemleme imkanı bulmuştur.

Diğer yazarlardan ve akademisyenlerden çok farklı bir kişiliğe sahip olan Hoffer aynı zamanda paraya ve dış görünüme adeta tapan diğer meslektaşları gibi davranışlarda da bulunmamıştır.

1983 yılında on sekiz yaşındayken göç ettiği Los Angeles’ta ölmüş ve ardında pek çok değerli kitap ve kitlelerin tutumları hakkında müthiş tespitler bırakmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds