Madrid: İber Yarımadasının Kalbi

Madrid, İber Yarım Adasının kalbi. Coğrafi konumuna baktığımızda İber Yarımadasının tam ortasında yer alıyor. Madrid aynı zamanda İspanya’nın başkenti. İstanbul, Berlin ve Londra’dan sonra Avrupa’nın en kalabalık şehirlerinden bir olan Madrid, deniz seviyesinden 667 metre yukarıda kurulmuş bir şehir. Türkiye’de hemen hemen Ankara kadar bir rakımda. Bu yüksek seviyede kurulan Madrid’i Avrupa’nın en yüksek başkentlerinden biri yapmış. Madrid Nerede? Madrid’de Gezielecek Yerler? Madrid’in Kısa Tarihi ve Madrid Hakkında Bilinmesi Gerekenler Neler? Hepsi ve daha fazlası bu yazımızda.

Madrid Nerede?

İspanya’nın tam ortasında yer alan Madrid’in denize hiçbir kıyısı yok. Valladolid, Zaragoza gibi şehirlerin arasında yükselen Madrid, ülkenin en gelişmiş şehri konumunda. Şehirde ulaşım ağı gelişmiştir.

İlginizi Çekebilir:  'Akaretler' İsmi Nereden Geliyor?

Nüfusu:

Başkent Madrid’in 2016 sayımına göre nüfusu 3,166 milyon. Nüfus olarak İzmir’den biraz daha fazladır. İzmir: 2,848 milyon.

Para Birimi:

İspanya’nın Avrupa Birliği’ne bağlı olması nedeniyle Euro para birimini kullanmaktadır. Yani 1 Euro=4,16913484 Türk Lirası. Şehirde yaşam pahalı olduğundan elinizdekileri iyi değerlendirmelisiniz.

İklimi:

Madrid’in 670 metre yukarıda kurulduğunu göz önüne aldığımızda yüksek konumu nedeniyle ani hava değişimleri oldukça fazla görülebiliyor. Yazları sıcak ve kurak; kışları ise ılıman-sert geçen Madrid’in Akdeniz-Karasal karşımı bir iklimi bulunmakta. Fakat yaz aylarında aşırı sıcaktan bunalabilirsiniz. Sıcaklık ortalaması yıllık 2 ile 24 derece arasında değişmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Yeni Katalonya: Bavyera ?

Tarihi:

İspanya’nın başkenti, İber Yarımadasının kalbi olan Madrid’in tarihi çok eskilere dayanmıyor. Şehrin ilk kurucuları, Müslüman Araplar, yani Emeviler. İspanya’ya Tarık bin Ziyad’ın gemileri yakmasının ardından yerleşen Endülüs Emevileri İspanya içlerine kadar ilerlemişlerdi. Öte yandan Avrupa’dan ve İspanya’nın muhtelif yerlerinden de öğrenciler buradaki okullarda okumaya geliyorlardı.

Daha sonra şimdiki Madrid’in ortasından geçen Manzanares Nehri yakınlarında bulunan932 yılına ait bir belgede bölgenin adından Arapça ”su kanalı” anlamına gelen Macerit olarak bahsediliyordu. 11. yüzyılın sonlarına doğru şehir, Müslümanların elinden çıktı ve Kastilya Krallığı’nın hakimiyetine girdi.

İlginizi Çekebilir:  Larung Gar: Budist Yerleşim Yeri

İspanya Kralllığı, İç Savaşın başlangıcı olan 1936 yılına kadar şu anki coğrafyada egemen oldu. Daha sonra Madrid şehri iç savaşın en yoğun bir şekilde yaşandığı yerlerden biri haline geldi.

Franco’nun iç savaşı kazanmasının ardından Madrid, hükümet yanlılarının merkezi konumundaki bir şehir olmuştur.

Şehrin Önemli Futbol Kulüpleri

Real Madrid 

Atletico Madrid 

Real Sociadad 

Madrid Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

  • Acil Servis: 112
  • İtfaiye: 080
  • Polis: 091
  • Ülke Kodu: 34
  • İspanya’nın Alan Kodu: 91
  • Türk Konsolosluğu: C/Rafael Calvo 18 2A-B 28010 Madrid

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri