Deyimler ve Atasözleri

Eski Hamam Eski Tas Deyiminin Anlamı Nedir?

Eski hamam eski tas deyiminin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli deyimlerin anlamlarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca ”eski hamam eski tas” deyiminin anlamından söz edeceğiz.

Eski Hamam Eski Tas Deyiminin Anlamı Nedir?

Değişen bir düzenin olmadığını, eski alışkanlıkların halen devam ettiğini, işleyişte bir farklılık bulunmadığını anlatan bir deyimdir. Deyimde kast edilen, hamamın da hamamın içindeki tasın da halen aynı olup değişmediğidir. Herhangi bir iş, insan, şehir ya da düzen yıllar geçse de aynı kalabilir; özünde hiçbir değişikliğe izin vermeden varlığını devam ettirebilir. Bu gibi durumlar karşısında ”eski tas eski hamam” ya da ”eski hamam eski tas” deyimi kullanılabilir.

Eski Tas Eski Hamam…

Değişime kapalı olmak, modern insanın ya da modernitenin özüne çelişki teşkil edebilecek bir durumdur. Çünkü modern insan, değişime kapalı değil tam aksine düne ait olan her şeyin karşısındadır. Bugün, eski hamam eski tas olarak ifade edebileceğimiz kurumların sayısı yok denecek kadar azdır. Ancak bu noktada ilerlemenin yegane temelinin bu olduğunu belirtmek gerekebilir mi? Çoğu düşünüre göre evet. Örneğin Karl Marx’a getirdiği eleştirilerinde Karl Popper, ünlü düşünürün tarihsel ilerlemeciliği çatışma ve devrim düşüncesiyle açıklamasına karşı çıkar. Yani Popper, eski hamam eski tas olan bir ülkede de ilerlemenin mümkün olduğunu İngiltere örneğiyle verir ve Karl Marx’ın ilerlemenin devrimle gerçekleşebileceği düşüncesine karşı çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.