Deyimler ve Atasözleri

İnce Görmek Ne Demek? Ne Anlama Geliyor?

İnce görmek nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli deyimlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca ”ince görmek” deyiminden söz edeceğiz.

İnce Görmek Ne Demek?

Bir olayın ya da bir işin nüans gerektiren niteliğini yapmak, yerine getirmek ya da düşünmek anlamına gelir. Genelde futbolcuların attığı paslar için kullanılan bir tabirdir. Zor pozisyonlarda, akıl gerektiren bir uzun pas, boş koşu veya orta ince görmek olarak değerlendirilir. Futbolda ölçüp biçip atmak tabirinin bir diğer karşılığı ”ince görmek” deyimidir. Gündelik kullanıma uygun bir deyim olduğunu belirtmek güçtür. Tıpkı çatala gitmek, orta kesmek, meşin yuvarlak, havaya dikmek, ikili mücadele gibi futbola özgü terim ve tabirlerden biri haline gelmiştir.

Örneğin bir orta saha oyuncusunun forvet oyuncusuna iğne deliğinden attığı bir çapraz pas sonrası pozisyonun golle sonuçlanması durumunda futbolseverler, pası atan futbolcu hakkında bu deyimi kullanabilirler. Burada ince görmekten kast edilen santimlerle ölçülüp-çizilip atılması gereken bir pası nokta atışı atmasıdır. Gerçekten de bazı özel futbolcular için bu paslar son derece olağandır ve hatta bu pasları o kadar kolay gösterirler ki normalinde de güzel olabilecek bir pas attıklarında çıtayı fazlaca yükselttiklerinden dolayı beklentilerin altında kalabilmektedirler. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de her dönem bu tarz futbolcular olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.