Tarih

Eski Türklerde ”Yelme” Ne Demek?

Eski Türklerde yelme nedir, ne demek, kimdir? Daha önceki yazılarımızda eski Türklerde kullanılan bazı kelimelerden ve bu kelimelerin hangi anlamlara geldiğinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca eski Türklerde ”yelme” kelimesinden söz edeceğiz.

Eski Türklerde ”Yelme” Ne Demek?

Eski Türklerde savaş öncesi keşif yapan kola ”yelme” adı verilir. Yelmenin Osmanlı Devleti’ndeki karşılığı akıncıdır. Yelme adı verilen kol, savaş öncesinde orduya kayıp yaşatacak unsurların önceden tespiti için ordudan önce giden ve coğrafyayı tarayan birliklerdir. Yelme, sayıları itibariyle az olduklarından ve seri hareket edebildiklerinden yavaş ilerleyen ordunun yaşayabilecekleri tehlikeleri önceden görebilir ve durumu ordudaki komutanlara bildirebilirler. Yelme ayrıca alandaki muhtemel tehlikeler, engebeler, dar geçitler, pusu kurulabilecek mevkiler hakkında da orduya istihbarat getirirler. Bu çerçevede ordu, güzergahını belirleyip hamlelerini ya da stratejilerini ona göre yapabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi