Kelimeler

Eskiz Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı – Kökeni

Eskiz nedir ve ne anlama geliyor? Eskiz kelimesinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli Kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “eskiz” kelimesinden söz edeceğiz.

Eskiz Nedir? Ne Demek?

Eskiz, isim.

Taslak, herhangi bir proje ya da çalışma için daha önceden hazırlanmış müsvedde kağıtlardan oluşan çalışma şablonları eskizdir.

Eskiz defteri ise, bir proje ya da çalışma için öz hazırlığın yapıldığı ve söz konusu proje ya da çalışmanın ana harlarının çıkartıldığı karalama defteridir.

Eskiz Kelimesinin Kökeni – Etimoloji

Eskiz kelimesi, dilimize Fransızcadan geçmiştir. Kelime Fransızca aslından dilimize yerleşmiştir.

Eskiz Kelimesinin Kullanım Alanları – Örnekler

Eskiz defteri, eskiz çalışması, eskiz kağıdı gibi kalıplaşmış ifade ve söz öbekleri ile kullanımı yaygındır. Gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında olmasa da henüz “yeni” bir kelimedir.

Eskiz Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Enver Paşa aynı zamanda ressam, bir portre ressamıdır. Öyle ki, Rusya günlerinde cebinde bir eskiz defteri taşımakta, bu deftere görüştüğü Sovyet yetkililerin karakalem portrelerini çizmekte, Moskova’da kaldığı misafirhanede daha büyük boyda resim kağıtları bulundurmakta, misafirhanedekilerin, hatta hizmetkarların resimlerini yapmakta, üstelik çizimlerinin beğenilmemesi halinde hiddetlenmektedir!.

Enver, Murat Bardakçı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.