Eleştiri

Sistem Eleştirisi Nedir?

Sistem eleştirisi nedir ve sistem eleştirisi ne demek? Daha çok filmler için kullanılan sistem eleştirisi ifadesi ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli kavramlardan söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”sistem eleştirisi” kavramından söz edeceğiz. 

Sistem Eleştirisi Nedir?

Herhangi bir ideoloji veya politik tutuma karşı yapılan yazılı, tiyatral ya da sözlü olarak yapılan eleştirilerdir. Diğer eleştirilerden farklı olarak herhangi bir kişiye yapılmayıp sisteme yani sistemsel olana yapılan eleştiriler ”sistem eleştirisi” olarak kabul edilir. 

Daha çok filmler hakkında söylenen ”sistem eleştirisi”, bir tutum, duruş ya da herhangi bir olaya karşı yapılabilir. Örneğin Doğu Anadolu’da köylerdeki eğitim sorunu hakkında yazılan bir kitap veya bu konu hakkında çekilen herhangi bir film ya da oynanan bir tiyatro sistem eleştirisidir. 

Sistem eleştirisi, çoğu zaman bir farkındalık yaratma projesidir. Örneğin Kanlı Elmas filmi, Sierra-Leone’deki elmas ticaretini ve dünya üzerinde yapılan elmas ticaretinin arka planında nelerin olduğunu, hangi kirli işlerden geçtiğini ve bu elmasların hangi koşullarda çıkarıldığını göstermektedir. 

Yine Başkanın Adamları isimli filmde de medyanın insanlar üzerinde etkisinden, medyayı kontrol edenlerin ve devletin halk üzerinde medya ve medya kanallarını kullanarak nasıl etkili olduğundan ironik bir biçimde söz etmektedir. Our Brand is Crisis isimli filmde de yine Başkanın Adamları filmine benzer bir mesele işlenmektedir. 

Bu zamana kadar yapılmış olan en güzel sistem eleştirilerinden biri de Amir Khan’ın baş rolde oynadığı Üç İdiot filmidir. Bu filmde ise eğitim sistemine karşı bir eleştiri söz konusudur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds