Mükaşefe Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Mükaşefe nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Mükaşefe kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “Mükaşefe” kelimesinden söz edeceğiz.

Mükaşefe Nedir? Ne Demek?

(isim)

  • Ortaya çıkarma
  • Açık, belli, aşikar etme
  • Bilinir duruma getirme
İlginizi Çekebilir:  Okültist Nedir? Kime Denir?

Yukarıdaki anlamlarının yanı sıra tasavvufta kişinin aklı ve duyguları ile elde edemediği maddi, manevi ve ilahi bilgileri kalp gözüyle elde etmesi ve hakikat sırlarına erişmek, gerçekleri görmek anlamlarına gelir. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir.

Mükaşefe Kelimesinin Kökeni?

  • Arapça
İlginizi Çekebilir:  Teksif Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Kelimenin kökeni Arapçadır. Kelimenin kökeni ise ”keşif” sözcüğüdür. Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir.

Mükaşefe Kelimesinin Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan ve eskiyen kelimeler arasında yer alan ”Mükaşefe” kelimesi, daha çok eski metinlerde veya alıntılarda geçmektedir. Sıklıkla tasavvufi anlamında kullanılır.

İlginizi Çekebilir:  Şamar Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Mükaşefe Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Hayalen idrak eden, sıfatlarıyla perdelenmiş zatı da idrak eder; sıfatlardan sıyrılıp zata yakınlaşır. Muhadara ve mükâşefe bitmiş, müşahede başlamıştır.

Hz. İnsan, Dücane Cündioğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara