Esnek Çalışma Saatlerine Uygun Ne Demek?

İş ilanlarında sıklıkla karşımıza çıkan “esnek çalışma saatlerine uygun” ifadesi, ilanda en merak edilen şartlardan biridir. Peki esnek çalışma saatlerine uygun olmak nedir? Esnek çalışma saatlerine uygunluk neyi ifade etmektedir? 

Esnek Çalışma Saatlerine Uygunluk Nedir? 

Genellikle özel sektör çalışanları için aranan bu özellik, çalışanların mesai saatlerinde esnek olmasını ifade eder. Yani öngörülen ve yazılı olan saatlerin dışında çalışılması anlamına gelir. Şirket, çalışanlardan daha fazla çalışmasını ya da saatlerde değişiklik yaparak istenilen saatlerde çalışmasını talep eder. 

Örneğin bir mağazayı düşündüğümüzde açılış ve kapanış saati genelde 10’dur. Fakat “esnek çalışma saatlerine uygunluk” çerçevesinde bu saatler ileri geri alınabilir. Yani çalışan saat 8-9’da işe gelip akşam da 22-23’de çıkabilir. Bu, şirketlerin işe alımda ilk başta öne sürdüğü “esnek çalışma saatlerine uygunluk” ifadesinin net karşılığıdır. 

Daha açık bir ifadeyle esnek çalışma saatlerine uygunluk, çalışanın isteği ve inisiyatifi haricinde şirket tarafından fazla veya belirtilen saatlerin dışında çalıştırılmasıdır. 

Fakat 30 gün üzerinden sigortası yatan bir çalışanın haftada 45 saatten fazla çalışması kanunen denetime tabidir. Yani bir çalışan haftada 45 saatten fazla çalışıyorsa bunun karşılığında;

• Fazla mesaiden doğan izin hakkını 

• Fazla mesaiden doğan ücret hakkını alır. 

Bu, kanunlar çerçevesinde düzenlenmiş ve her çalışanın hakkı olan bir uygulamadır. 

Bir iş ilanında “esnek çalışma saatlerine uygun elemanlar arıyoruz” ibaresini gördüğünüze korkun. Zira şirket sizden, verdiğinizden daha fazlasını talep edecek ve (kurumsallıktan uzak yerleri düşündüğümüzde) bunun karşılığında size mukabilinde herhangi bir şey vermeyecek. Bunun en güzel örneği mağazalardır. Mağaza çalışanlarına baktığımda, giriş ve çıkış saatlerinde esnekliklerin olduğunu ancak bu esnekliklerin maaşa yansımadığını görürüz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: